برندینگ چیست؟ | همه آنچه نیاز دارید درباره برند و برندسازی بدانید!

0

برای موفقیت در زمینه بازاریابی محصولات و خدمات در بازارگسترده و پیچیده امروز، باید همه جوانب کار را در نظر داشته باشید. امروزه رقابت در زمینه بازاریابی بسیار زیاد است. اما اگر شما به برتری در این رقابت تنگاتنگ می اندیشد، نباید از نقش و اهمیت برندینگ در رابطه با جلب نظر مخاطب و مشتری غافل شوید. برند مفهومی است که وابستگی زیادی به فعالیت های مارکتینگ دارد.

اکثر مشتریان وقتی به سراغ خرید محصولات جدید می روند، تمایل دارند که آن ها را از برند های مطرح و آشنا خریداری کنند. در نتیجه اگر شما با مفهوم برند آشنا باشید و همچنین، برپایه اصول و برنامه ریزی اقدام به برندسازی کنید، می توانید در ذهن مشتری برای خود جایگاهی مناسب ایجاد کنید.

برندینگ بر پایه سه کلمه کلیدی ماهیت، هویت و شخصیت استوار است. فعالیت های برندسازی نیز بر اساس همین مفاهیم شکل می گیرند. در ادامه این مقاله همراه من باشید تا بهتر مفهوم برند و برندینگ را درک کنید؛ و بتوانید از مزایایی همچون افزایش فروش، افزایش نرخ تبدیل و … برخوردار شوید.

 

برند چیست؟

واژه برند (Brand) برگرفته از کلمه برندر (Brander) است. برندر به معنای سوزاندن و داغ کردن در زبان اسکاندیناوی بوده است. در گذشته وقتی دام داری شغل همگانی بود، افراد با مشکلاتی همچون تداخل دام ها مواجه بودند و تشخیص آن ها از یکدیگر سخت بود. پس نماد هایی را برای خود مشخص کردند؛ سپس آن ها را بر روی دام ها به عنوان مهر شخصی خود داغ می کردند. در ایران مشابه این حرکت بر روی کوزه ها انجام میشد.

برند چیست؟

حال که با ریشه کلمه برند آشنا شدیم، زمان آن است که بیشتر به مفهوم این واژه بپردازیم. برند آن چیزی است که در ذهن مخاطب نسبت به شما تداعی می شود. در واقع این سوال مطرح می شود که مخاطبان بخاطر چه چیزی از شما یاد می کنند؟ آن چیزی که باعث می شود مخاطبان شما را به یاد بیاورند در واقع همان مفهوم برند است.

در واقع با یک یا دو شاخص نمی توان برند ایجاد کرد. به عنوان مثال صرفا متشکل از لوگو و نام تجاری نیست! اما برند های مطرح و موفق لوگو و نام تجاری خوب و مناسبی دارند. شما باید با مجموعه ای از شاخص ها، هویتی را برای خود ایجاد کنید، تا افراد یک حس درونی و عمیق نسبت به شما داشته باشند؛ برند آن چیزی است که مشتری نسبت به شما می گوید و این همان مفهوم برند است.

 

برندینگ چیست؟

به فرآیند ایجاد و تقویت یک ذهنیت و دیدگاه مثبت نسبت به شرکت، محصولات و خدمات برندینگ (Branding) گفته می شود. در بخش قبلی با مفهوم برند آشنا شدیم، حال برندسازی در واقع مجموع اقدامات و فعالیت هایی است که سعی در ته نشین کردن هویت و شخصیت ما را در ذهن مشتریان دارد. این مجموعه اقدامات به شرکت، محصولات و خدمات معنا می بخشد.

برندینگ چیست؟

برندسازی موفق یعنی اعتبار بیشتر! شما اگر بتوانید تصویر مناسبی از خود در ذهن مشتری ایجاد کنید، آن وقت می توانید از اعتبار زیادی نزد مشتریان برخوردار شوید. همین موضوع زمینه ای می شود، که مشتریان خدمات و محصولات شما را بر سایرین ترجیح دهند. در نتیجه نرخ فروش شما بالا و بالاتر می رود.

پس سعی کنید در فعالیت های برندینگ خود بر روی سه عنصر اصلی هویت، شخصیت و ماهیت تمرکز داشته باشید. دقت داشته باشید که برای ساخت برند، تنها در یک مدت زمان کوتاه و چند ماهه شاید نتوانید موفقیتی کسب کنید. اما باید یک استراتژی بلند مدت داشته باشید. استراتژی برندینگ به شما کمک می کند مجموعه اقدامات خود را هوشمندانه و هدفمند تنظیم کنید.

 

مدیریت برندینگ

برای موفقیت در برندینگ، شما باید با نیاز ها و خواسته های مشتریان خود به خوبی آشنا باشید و آن ها را بشناسید. در نتیجه این امر شما در هر زمان می توانید استراتژی برند و تجارت خود را متناسب با نیاز مخاطب، برنامه ریزی کنید.

مدیریت برندینگ

در زمینه برندینگ شما هرگز نخواهید توانست که نظر همگان را به سوی خود جلب کنید. در عین حال که عده ای طرفدار و دوستدار شما خواهند بود، عده ای هم مخالف و منتقد شما خواهند بود. این موضوع برای برند های بزرگ دنیا نیز صادق است. به عنوان مثال برند کوکاکولا که هواداران زیادی هم دارد، در عین حال با افرادی سروکار دارد که از پایه و بنیان مخالف نوشابه هستند.

پس دقت داشته باشید در همین حال که افرادی به شما نزدیک و نزدیک تر می شوند، افرادی نیز از شما دور خواهند شد. شما باید مدیریت برندینگ آشنا باشید، سپس پایه و بستر خوبی را در زمینه هایی همچون بازاریابی و ارتباطات برای خود ایجاد کنید.

مدیریت برندینگ به صورت درست و کارآمد باعث می شود که شما پیشرفت خوبی داشته باشید. اما برای اینکار باید اطلاعات کاملی داشته باشید و عملکرد خود را به صورت مداوم مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در نهایت باید بگویم که تلاش حداکثری خود را در زمینه کسب رضایت مشتری متمرکز کنید!

پیشنهاد ویژه مخاطب : بازاریابی چابک چیست و چه مزایایی دارد؟

 

اصلی ترین ویژگی های برند های موفق جهان

 • درک و شناخت درست مخاطبان
 • خاص و منحصر به فرد بودن
 • ایجاد شور و اشتیاق
 • ثبات و پایداری
 • رقابت پذیری
 • رهبری
 • در دسترس بودن در همه جا ( کانال های مختلف مانند شبکه های اجتماعی و …)

 

کلیدی ترین تفاوت برند ها با شرکت معمولی

برند ها برای مشتریان شناخته شده هستند و در ذهن و قلب مشتری نفوذ کرده اند. ممکن است محصولات معمولی پیرو باشند در حالی که محصولات برند پیشرو هستند. همین موضوعات است که تفاوت ها را رقم میزند. از دیدگاه مخاطبان برند ها ساختار متفاوتی دارند، چون در سبک زندگی آنان تاثیر گذارند.

برندسازی

برند هایی موفق هستند که علاوه بر نفوذ در ذهن مخاطب، جایگاه خود را در ذهن مخاطب ایجاد کنند. اصطلاحا در ذهن افراد رسوب کنند و ته نشین شوند. به این شکل مخاطب و مشتری تبدیل به یک هوادار تمام عیار برای برند می شود؛ و علاوه بر اینکه از خدمات و محصولات آن برند استفاده می کنند، آن را تبلیغ می کنند و در مقابل سایرین از آن دفاع هم می کنند.

در واقع برای اینگونه از مخاطبان برند تداعی کننده یک وعده اصلی و یک حس خاص و منحصر به فرد است. در نتیجه همه اینها باعث می شود که محصولات برند، فروش بهتری داشته باشند.

 

مزایا و اهمیت برندینگ

 • افزایش آگاهی و شناخت نسبت به برند
 • متمرکز کردن کانون توجه مردم بر روی برند
 • کاهش احساس ریسک درون مشتری
 • افزایش اعتبار و ارزش کسب و کار
 • افزایش نرخ جذب مخاطب و مشتریان جدید
 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • ایجاد حس رضایت در کارمندان و کارکنان شرکت
 • افزایش فروش و سودآوری نسبت به رقبا
 • افزایش وفاداری مشتریان
 • کاهش هزینه های تبلیغاتی محصولات و خدمات
 • و…

 

عناصر برندینگ

برای برندینگ موفق باید علاوه بر مفاهیمی که بیان شد، باید عناصر تاثیر گذار در برند سازی را بشناسیم و از آن ها استفاده کنیم. در ادامه همراه من باشید تا مجموعه ای از این عناصر برای شما بیان کنم:

عناصر برندینگ

 

تداعیات برند

آن دسته از ویژگی های برند که با تصور برند در ذهن مخاطب و مشتری تداعی و نمایان می شود.

 • نام برند
 • صفات برند
 • تصویر برند
 • پیام برند
 • لوگو برند

 

هویت برند

اینکه برند ما چطور و چگونه به نظر می آید همان هویت برند ماست. یعنی همان دیدگاهی که شرکت نسبت به برند خود دارد و سعی می کند که آن دیدگاه را برای مخاطب نیز ایجاد کند. هویت برند در واقع یک هدف استراتژیک است که بیانگر تفاوت ها و تمایز ها است.

 

شخصیت برند

در این مورد برند ها را می توان به انسان ها تشبیه کرد. به این معنا که برند ها همانند انسان نوع رفتار ها و سخن گفتن خاص خود را دارند. در واقع معیار هایی همانند صداقت، صدای برند و غیره را شامل می شوند که سازنده شخصیت یک برند است.

 

صداقت برند

برند باید در برخورد و مواجهه با مخاطبان سعی کند که در کمال صداقت و درستی، به مناسب ترین شکل ممکن خدمات و محصولاتش را به تصویر بکشد.

 

صدای برند

روش و لحن سخن گفت برند با مشتریان را صدای برند گویند. انسجام و تداوم و وجه تمایزی که در صدا و لحن هر برند وجود دارد، که باعث می شود در مقایسه با سایر رقیبان، جایگاه خاصی به آن برند در ذهن مخاطب اختصاص یابد.

 

وفاداری برند

در واقع کسب میزان بالای رضایت مشتریان و انجام خرید های پی در پی محصولات و خدمات برند شده، در یک بازه زمانی طولانی مدت، از ویژگی های برند های موفق و پایدار به شمار می رود. هزینه جذب مشتریان وفادار ممکن است زیاد باشد. اما مشتریان وفادار می توانند سود خوبی را برای شما به همراه داشته باشند. دقت داشته باشید که80 درصد از درآمد و سود شما تنها مربوط به 20 درصد از مشتریان شما می شود.

 

آگاهی و شناخت برند

باید بتوانید با استفاده از بستر های گوناگونی همچون وب سایت، شبکه های اجتماعی و سایر موارد از این قبیل میزان آگاهی مصرف کنندگان و مشتریان را نسبت به خود افزایش دهید. پس فعالیت های مارکتینگ به خصوص از نوع دیجیتال مارکتینگ رابطه نزدیک و تنگاتنگی با برندینگ دارد. پس سعی کنید از نهایت پتانسیل زمینه های مختلف برای آشنایی مخاطبان با خود استفاده کنید.

 

یادآوری برند

یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکات در زمینه برندینگ، یادآوری برند است. در حال حاضر اطلاع رسانی از فعالیت های برند و تجارتتان در رسانه های آنلاین و آفلاین می تواند تاثیرات زیادی در یادآوری برندتان داشته باشد. باید سعی کنید در لیست برند هایی که در ذهن مخاطب وجود دارد، جایگاه اول و برتر را به خود اختصاص دهید.

 

داستان برند

می توان گفت داستان برند روایتی است از لحظه ای که فعالیت های کسب و کار شما شروع شده است، به همراه تمامی اقدامات، اتفاقات و فعالیت هایی که باعث شکل گیری برند شما شده است. و در نهایت توسط مجموعه ای از فعالیت ها و شاخص های گوناگون برند شما ایجاد شده است.

 

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست؟

یکی از بهترین و مطرح ترین نوع برندینگ، برندسازی شخصی است. Personal branding یا همان برند فردی می تواند شامل همه افراد بشود. با این حال افراد زیادی روی این موضوع تمرکز نکرده اند و به آن توجه ندارند.

در پرسونال برندینگ افراد بر روی شاخص هایی همچون نام، تخصص خاص خود، سطح علمی و دانش و شخصیت خود متمرکز می شوند؛ و سعی دارند که با استفاده از این ویژگی ها و شاخص ها خود را به یک برند تبدیل کرده و سپس خود را مطرح کنند.

در مجموعه همه این تلاش ها افراد قصد دارند در زمینه ای خاص به یک شخص منحصر به فرد تبدیل شوند. اگر بخواهم مختصر و مفید بگویم قصد دارند خوب دیده شوند.

 

 ترفند های برندینگ موفق

ترفند های برندینگ موفق

 • مخاطبان هدف خود را مشخص کرده و خوب بشناسید
 • اهداف مورد نظر برندینگ خود را به طور واضح مشخص کنید.
 • از دیدگاه کارکنان شرکت و افراد خارج از شرکت خود برای پیشرفت استفاده کنید.
 • برند های موجود در صنعت خودتان شناسایی کرده و اطلاعات کافی را در مورد آن ها بدست آورید.
 • ویژگی های مهم و مزایای رقابتی برند خود را به خوبی نمایان کنید.
 • لوگو، اسلوگان و پیام خوبی را برای برند خود در نظر داشته باشید.
 • صدا و لحن برند خود را برای مخاطبان مشخص کنید.
 • از تمامی پتانسیل خود در همه کانال ها استفاده کنید.
 • بزرگترین مدافع برند خود باشید.
 • به مشتریان وفادار خود توجه ویژه ای داشته باشید.

 

نتیجه گیری و سخن پایانی

فعالیت برندینگ و در نتیجه آن تبدیل شدن به برند در هر زمینه ای می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. همانطور که گفته شد، اگر شما بتوانید به خوبی در ذهن و قلب مشتریان نفوذ کرده و آنان را شیفته خود کنید، روند رو به رشد چشمگیری را خواهید داشت. نرخ فروش شما پس از برند شدن، بسیار افزایش خواهد یافت.

امیدوارم از مطالب گفته شده در این مقاله به بهترین شکل ممکن استفاده کنید؛ و همچنین در زمینه برندینگ بتوانید بسیار درخشان عمل کنید. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آنان نیز از این محتوا بهره مند شوند!

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.