بازاریابی چابک چیست و چه مزایایی دارد؟

0

بازاریابی چابک مفهومی است که از مدیریت چابک برگرفته شده است. یکی از دغدغه هایی که امروزه بازاریابان با آن دست و پنجه نرم می کنند، مدیریت درست زمان است. در واقع وقتی حجم پروژه ها و کار ها بالا می رود، تنها با یک برنامه درست و بهینه می توان زمان را برای انجام تمامی فعالیت ها متمرکز کرد.

حال اگر با بازاریابی چابک آشنا باشید و بتوانید با یک استراتژی دقیق و هدفمند، شروع به استفاده از این روش بازاریابی کنید، می توانید زمان خود را به درستی مدیریت کنید و علاوه بر آنکه تمامی فعالیت های خود را انجام می دهید، زمان کافی برای تمرکز جداگانه بر روی هر بخش را نیز خواهید داشت!

در ادامه این مقاله قصد دارم مفهوم مدیریت چابک را برای شما شرح دهم و سپس به سراغ بازاریابی چابک رفته و آن را به صورت کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

 

مدیریت چابک

در واقع بازاریابی چابک بر مبنای مدیریت چابک ایجاد شده است و مورد استفاده قرار می گیرد. مدیریت یا متد چابک روشی است که در ابتدا توسط برنامه نویس ها به کار گرفته شد. اولین بار وقتی مفهوم توسعه نرم افزار چابک مطرح شد که برنامه نویس ها برای انجام پروژه های خود، با مشکل بزرگی به نام زمان رو به رو شدند!

مدیریت چابک

وقتی مجموعه ای از توسعه دهندگان نرم افزار در کنار هم جمع شدند تا بتوانند با ارائه راهکار هایی مشکل زمان را برای پروژه ها و فعالیت های خود برطرف کنند، در مجموع مشورت هایشان نتیجه گرفتند که راهکار جدیدی به نام متد چابک را ایجاد کنند. تا به این وسیله، تمامی افراد در آن زمینه بتوانند از آن برخوردار شوند و فعالیت های خود را هدفمند تر برنامه ریزی کنند.

حال به این موضوع می رسیم که مدیریت چابک چیست؟ مفهوم مدیریت چابک به این موضوع اشاره دارد که باید پروژه های بزرگی که زمان بر هستند را به بخش های کوچکتر تقسیم کنند. سپس برای هر کدام از این بخش های کوچکتر بازه های زمانی کوتاه مدتی برای کامل شدن آن مشخص شود.

در نهایت هر کدام از این پروژه های کوچک تر شده را میان مجموعه خود ( یک برنامه نویس یا یک تیم برنامه نویسی ) تقسیم کنند و به آن ها بسپارند تا علاوه بهینه شدن زمان، سرعت فعالیت ها بالاتر رفته و راندمان کار نیز افزایش یابد.

این روش با استقبال زیادی رو به رو شد. به این دلیل که علاوه بر مدیریت دغدغه اصلی فعالیت های گوناگون یعنی زمان، راندمان کار نیز به میزان چشمگیری بهبود می بخشید. امروزه نیز شرکت های بزرگ از این روش برای افزایش سرعت خود در انجام کارها  و بالا بردن بازده فعالیت های خودشان استفاده می کنند.

 

بازاریابی چابک

Agile marketing یا همان بازاریابی چابک الهام گرفته شده از مدیریت چابک است. اما بازاریابی چابک دقیقا چیست؟ اسکرام یکی از چارچوب های انجام و پیاده سازی متد چابک است. اسکرام در پروژه هایی غیر از توسعه نرم افزار نیز کاربرد دارد مخصوصا در راه اندازی پروژه هایی که دارای اجزای متعددی هستند و همچنین بسیار هم محبوب و پر کاربرد است.

بازاریابی چابک چیست

تا اینجا متوجه شدیم که توسعه دهندگان نرم افزار و برنامه نویسان با استفاده از متد چابک رشد چشمگیری داشتند. همین موضوع باعث شد که توجه بقیه افراد در زمینه های گوناگون، همچون مارکتر ها به آنها جلب شود و سعی کنند روشی را که آنها برای موفقیت خودشان استفاده کرده بودند را وارد مارکتینگ و بازاریابی کنند.

مسلما فعالیت های دیجیتال مارکتینگ تفاوت هایی با توسعه نرم افزار دارد. همین تفاوت ها باعث شد که سیستم مدیریتی چابک با کمی تغییر به عنوان رویکرد بازاریابی چابک مورد استفاده قرار گیرد. این تغییرات برای سازگاری با فعالیت های مارکتینگ است و در مبنای متد چابک تغییرات چندانی ایجاد نشده است.

همانطور که اشاره کردم از روش اسکرام که زیر مجموعه مدیریت چابک است و خود یک شیوه مدیریتی است برای  Agile marketing استفاده می شود. تقریبا مشابه مدیریت چابک، در بازاریابی چابک نیز پروژه ای را که بسیار گسترده و زمان گیر است به اجزای کوچکتر، محدود تر و شفاف تری تقسیم می کنند.

سپس در اسپرینت های مشخص ( دوره های زمانی محدود و کوتاه مدت ) افراد یا تیم هایی که بخش های پروژه به آنها واگذار شده، مشغول به انجام آن می شوند. همین موضوع باعث افزایش سرعت کار و استفاده بهینه از زمان می گردد و در کنار آن راندمان و بازده فعالیت های مارکتینگ نیز افزایش می یابد.

به عنوان مثال اگر قصد برپا کردن یک کمپین بازاریابی دیجیتالی گسترده در چندین کانال متفاوت ( مانند استفاده از رسانه های اجتماعی، وب سایت، ایمیل و غیره ) را دارید، می توانید از بازاریابی چابک و چارچوب اسکرام استفاده کرده و پروژه را به اجزای محدود تر و قابل مدیریت تر تقسیم کنید.

 

مزایای بازاریابی چابک

  • سرعت بالا
  • فعالیت های شفاف و محدود
  • انعطاف پذیری بالا در انجام کار ها
  • میزان پیشرفت و موفقیت در هر بخش قابل اندازه گیری است
  • بهبود تاثیرات و کارآیی بازاریابی
  • افزایش فعالیت های گروهی
  • بهینه سازی زمان در انجام پروژه

 

اصول بازاریابی چابک

با مفاهیم بازاریابی چابک آشنا شدیم، اما اگر بخواهیم بیشتر در مورد جزئیات آن صحبت کنیم باید چند تکته دیگر را ذکر کنم. در قدم اول شما باید با مشتری ارتباط برقرار کنید تا حاصل تفکرات ذهنی او را به خوبی درک کنید.

اصول بازاریابی چابک

روند اینکار به این صورت است که جلساتی را با مشتریان برگزار می کنید، ویژگی ها و خدماتی را که نیاز دارند جویا می شوید و نظرات خود را بیان می کنید و در نهایت به یک یوزر استوری تولید می کنید. یوزر استوری می تواند حتی یک جمله باشد اما باید ویژگی های ایده آلی که که درون ذهنیت مخاطب و مشتری وجود دارد را بیان کند.

سپس مراحل کار مشخص می شود و روند تجزیه کار ها به قسمت های محدود و کوچکتر انجام می گیرد. مراحلی که در بخش های قبل گفتیم انجام می شود و در کنار آن به صورت روزانه گزارش هایی تهیه می شود از فرآیند تکمیل پروژه و میزان پیشرفت، سپس در بازه های زمانی مشخص جلساتی برگزار می گردد که نظرات خود و گزارش های آماده شده را به اشتراک می گذارند.

سپس با مشورت یکدیگر روند تکمیل پروژه را بهبود می بخشند. در نهایت تأثیر آنها را اندازه می گیرند و سپس به طور مداوم و افزایشی نتایج را با گذشت زمان بهبود می بخشند. مزیت استفاده از این روش در میزان بهینه سازی زمان نهفته است که علاوه بر سرعت بالای انجام کار در زمان نیز بسیار صرفه جویی می شود.

 

اسکرام

همانطور که گفته شد اسکرام یک چارچوب است. چارچوبی که طی آن پروژه های عظیم و گسترده به به فعالیت ها و هدف گذاری های کوچکتری تقسیم می شوند و در گام بعدی یک چرخه از اجزای به هم پیوسته ایجاد می گردد.

اسکزام مستر

در واقع این چرخه به هم پیوسته مجموعه فعالیت ها، جلسات، زمانبندی ها و هدف گذاری های کوچکتر را برنامه ریزی کرده و در کنار یکدیگر جمع آوری می کند تا در نهایت تشکیل همان پروژه جامع و گسترده را دهند.

اسکرام مستر نیز به فردی گفته می شود که هدایت و مدیریت گروه های اسکرام را که برای انجام پروژه فعالیت می کنند، بر عهده دارد. البته اسکرام مستر به عنوان یک رهبر وظایف سختی را پیش رو دارد، چون باید تمامی فعالیت ها از جلسات متوالی گرفته تا گزارشات تکمیل پروژه و غیره را با برنامه ریزی های منظم تحت کنترل نگه دارد و میزان پیشرفت در هر مرحله را بسنجد و تجزیه و تحلیل کند.

 

گزارشات پیشرفت دوره ای

مطابق هدف گذاری و استراتژی که برای پروژه در نظر گرفته شده، باید گزارشاتی از میزان پیشرفت و فعالیت های انجام شده آماده گردد که انجام این فعالیت می تواند به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه باشد. که این گزارشات با هدف متمرکز کردن فعالیت ها و جلوگیری از ایجاد پراکندگی آماده می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند.

در ادامه دو نوع از مطرح ترین و پرکاربرد ترین آن را شرح خواهم داد که در کنار یکدیگر و به عنوان مکمل استفاده می شوند :

 

اسکرام روزانه

پس از انجام مجموع فعالیت های هر روز جلسات سریع و سرپایی توسط اسکرام مستر، برپا می شود تا حاصل کار و فعالیت افراد و تیم ها اعلام گردد و در نتیجه میزان پیشرفت پروژه سنجیده شود. در این جلسات اگر نیاز به اعمال تغییرات یا موارد جدیدی باشد اعلام می گردد تا به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

اسکرام روزانه

برد کانبان

کانبان نیز روشی است که در آن یک برد در نظر گرفته می شود و افراد و تیم ها حاصل کار ها و فعالیت هایشان و میزان پیشرفت و نزدیک شدن به هدف در قالب گزارشی بر روی آن به نمایش در بیاورند حال می توانند روی برد بنویسند یا حتی گزارش خود را به برد متصل کنند. روش کانبان نیز می تواند می تواند به صورت روزانه یا هفتگی  در کنار اسکرام روزانه پیاده سازی گردد.

برد کانبان

جمع بندی و سخن پایانی

در پایان باید بگویم که اگر زمان برای شما هم به یک دغدغه کلیدی تبدیل شده و قصد دارید با بهینه کردن زمانی که برای کار ها و پروژه ها صرف می کنید بهترین بازخورد را دریافت کنید، می توانید از بازاریابی چابک استفاده کنید. با این کار سرعت قابل توجهی به کار خود می بخشید و روند پیشرفت چشمگیری را طی خواهید کرد.

در پایان امیدوارم که مطالب این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و توانسته باشید از مطالب آن استفاده کنید و دغدغه های خود را رفع کنید. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.