بازاریابی محتوا چیست؟ و چگونه در آن موفق شویم؟

0

امروزه بازاریابی محتوا لازمه هر کسب و کار موفقی است. البته صحبت از بازاریابی از دیرباز تاکنون بر سر زبان ها بوده است. حال اینترنت جزئی از زندگی ما شده و بخش اعظمی از بازاریابی محتوا را تشکیل می دهد، نیروی توانمند ساز عظیمی که به من و شما امکان انجام اعمال خارق العاده را می دهد.

چنین به نظر می رسد که این پتانسیل تنها محدود به تخیلات ما است. با این همه بازاریابی محتوا ما را به حرکت وا می دارد تا چنین پتانسیلی را آسان از کف ندهیم.

در این مقاله از سایت مخاطب برای اولین می خواهی در مورد بازاریابی محتوا صحبت کنیم. بازاریابی از جنس مخاطب که با تبلیغات گزنده تفاوت های زیادی دارد. اگر می خواهید در مورد بازارایبی محتوا و موفقیت در آن بیشتر بدانید در این مقاله همراه ما باشید.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

اول بیایید از این مطمئن شویم که می دانیم بازاریابی محتوا چیست یا نه؟

طبق تعریف موسسه بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوا همان بازاریابی و پروسه کسب وکار برای تولید و توزیع محتوای مربوط و ارزشمند در جهت جذب مخاطب خاص توجیه شده با هدف ارائه خدمات سودمند به مشتری است.

این تعریف مرسوم است که در نگاه اول کمی سخت به نظر می رسد، به ویژه در نظر هنرمندان و دیگر کارپردازان خلاق که مفاهیمی چون فروش و نظیر آن خیلی به مذاقشان خوش نمی آید. با این همه بیایید نگاهی دوباره به این تعریف بیندازیم:

 

۱.بازاریابی و کسب وکار:

به شما گوشزد می کند که در مقام یک کارآفرین باید برای کسب و کار خود بازاریابی کنید تا شاهد رشد آن باشید؛

 

۲.پروسه:

شما نیاز به سیستمی دارید که به طور مداوم خوب کار کند؛

 

٣.تولید و توزیع:

اقدامات شما جهت تولید و انتشار محتوا الزامی است. چنین است که این بخشی از کسب و کارتان می شود؛

 

۴.محتوای مربوط و ارزشمند:

محتوایی که در ارتباط با مخاطب شما باشد (هواداران ، مشتریان و ارباب رجوعان) و برای آنها تولید ارزش کند؛

 

۵.جذب و ایجاد مشغولیت:

تنها محتوایی بی نظیر است که چنین توقعاتی را برآورده می کند؛

 

۶.مخاطب خاص توجیه شده:

شما باید هوادار، گردآورنده یا مشتری ایده آل خود را بشناسید؛

 

۷.ارائه خدمات سودمند به مشتری:

این، بسته به الزامات کسب و کار شما و استراتژی آن است. با این حال شما باید پیش از تولید محتوا تصوری از نتیجه در ذهن داشته باشید.

 

مثل بالارفتن از کوه قاف است. اصلا ارزشش را دارد؟

راه آسان تری هم برای فهم اینکه محتوای شما درباره چه باید باشد وجود دارد. در اصل قرار است محتوای سودمندی را تولید کنید که مردم آن را سرگرم کننده، مفید یا جذاب بیابند.

بالاخره روزی این مردم با دادن آدرس ایمیل خود به شما اعتماد می کنند، محتوای تان را به اشتراک می گذارند و از کسب و کار شما حمایت خواهند کرد، چون کارتان را دوست دارند.

همین نکته است که بازاریابی محتوا را به روشی قدرتمند برای رشد کسب وکار بدل کرده است. می بینید خیلی شبیه دیگر انواع بازاریابی نیست؟

 

آنچه بازاریابی محتوا نیست

بازاریابی محتوا هدفی شرافتمندانه دارد. متاسفانه بیشتر مردم دنبال راه میان بر یا راهکارهای خلاف هستند تا زودتر به نتیجه برسند. با درنظر گرفتن افراد معدودی که هنوز نمی دانند حدومرز بازاریابی محتوا تا کجاست، بگذارید مواردی را برشمریم که بازاریابی محتوا نیست.

 

1.بازاریابی محتوا راهی برای یک شبه پولدارشدن نیست؛

۲. ترفندهای سئو و بهینه سازی موتور جست وجو نیست؛

٣. ترفندهای به اشتراک گذاری فراگیر نیست؛

۴.قرار نیست کلی پول برای تبلیغات صرف کند؛

۵.رسانه اجتماعی نیست؛

۶.مانع کار اصلی شما نیست؛

۷.قرار نیست مردم را گول بزند.

 

حال ترجیح می دهم نیمه پر لیوان را ببینم و بر پیشبرد کسب و کاری خارق العاده با محتوایی بی نظیر تمرکز کنم. این مقاله راه های متعدد برای تولید محتوای عالی، آن هم به شیوه ای اخلاقی را به شما نشان می دهد. بیشتر مردم سراغ تاکتیک های بالا می روند و بی خیال این حرف ها می شوند. اما یادتان باشد اعتبار حرف اول را می زند. پس حواستان باشد.

 

دنيا به محتوای بهتری نیاز دارد

دنیای بازاریابی محتوا مملو از گزینه ها، راهنمایی ها و سروصدا است. خودتان شاهد این هستید که هر روز محتوای جدیدی به صندوق ذخیره ایمیل تان می رسد تا توجه تان را به خود جلب کند.

گیریم امروز برای چیزی ثبت نام کنید که فردا به آن نیازی نداشته باشید. شاید مشتاقانه چشم انتظار انتشار مطلب از سوی کسی هستید که به تازگی فالوئر او شده اید. شما این ایمیل ها را می خواهید چون برای تان ارزش دارد.

متاسفانه بیشتر محتواها مزخرف اند: آن ها طوری طراحی شده اند تا حواس شما را پرت کنند و وادارتان کنند چیزی بخرید که فایده ای برای تان ندارد. به شما قول ثروتمند شدن می دهند یا دستاوردهای عجیب وغریب پیش پای تان می گذارند: چطور لاغرتر، قوی تر، باهوش تر و جذاب تر به نظر بیایید.

معمولا تمام این امتیازها قرار است برای مدت محدودی نصیب شما شود. در بهترین حالت تمام این موارد روی اعصاب است! عدم صداقت که از همه بدتر. لیاقت ما این چیزها نیست.

وجه دوم قضیه این است که رسانه های سنتی در معرض بحران جدی هستند. زمانی صفحاتی مختص تبلیغات در جراید، بروشورها و کارت های ویزیت داشتیم. تازه اگر پولمان می رسید تبلیغات در مجله هم بود.

وعده رسانه های چاپی با این تهدید همراه بود که اگر ماهانه یا هفتگی تبلیغ نکنیم، شانسی برای موفقیت نخواهیم داشت. و کلی خرج روی دست مان می گذاشت.

از اینکه یکدفعه حواسمان را پرت کنند، هیچ خوشمان نمی آید. تبلیغات تلویزیونی را با کنترل از راه دور حذف می کنیم یا وقتی تبلیغات رادیویی زیاد شود، ایستگاهش را عوض میکنیم. تماس های تلفنی ضبط شده؟ پیامک های تبلیغاتی؟ همان حواس پرت کن هایی هستند که می خواهیم از شرشان خلاص شویم.

دیگر چه گزینه ای برای بازاریابی داریم؟ به لطف پیشرفت های برجسته آنلاین و این همه منابع اینترنتی کلی گزینه برای بازاریابی داریم.

 

مردم دقیقا از شما چه می خواهند؟

آنها می خواهند چیزی را ببینند که برای شان جذاب است. می خواهند مشکلات شان حل شود و سرگرم شوند. آنها حمایت و توجه شما را می خواهند. توجه به این معنا که بهترین عملکرد خود را نشان شان دهید. اگر چنین کنید چه بسا از شما خرید هم بکنند.

بسیاری از کسانی که قريحه بازاریابی دارند این نکته را دریافته اند. از پیش استراتژی هایی چیده اند و حالا دارند حسابی برداشت می کنند. برخی کسب و کارها مانند ردبول به نتایج قابل ملاحظه ای در این زمینه دست یافته اند.

با این همه تکلیف ما افراد خلاق تنها چه می شود؟ ما به اشکال مختلف هنر تولید می کنیم. همین کافی نیست؟ متاسفانه خیر، و اشتباه ما در همین جا است. ما می توانیم خلاق و مستقل باشیم. بازاریابی و کسب و کار در وهله دوم مطرح می شود.

همچنین ما پروفایل فیسبوک و فرندهای خودمان را هم داریم. پس چرا کسب و کارمان انقدر کند پیش می رود؟ ای کاش قراردادی با یک ناشر یا نمایشگاهی در یک گالری داشتیم. اینها به نظرتان آشنا نمی آید؟

 

طرح عملیاتی چهار مرحله ای در بازاریابی محتوا

محتوا پادشاه است

نشستن و دعا کردن کافی نیست. فرصت بازاریابی محتوا برای کارپردازان خلاق به طرز باورنکردنی فراهم است. بازاریابی محتوا همان خلاقیت در عمل است.

افراد خلاق می توانند بیشترین بهره را از بازاریابی محتوا ببرند، اما ما باید محتوا را مقدم بر هر چیز بدانیم تا شاهد رشد کسب وکارمان باشیم.

مردم از ما چه می خواهند؟ آنها خواهان اطلاعات ارزشمند، سرگرمی، آسایش، کمک، آموزش یا دستیابی به منابع به درد بخورند، نه اطلاعات نوسانات فروش و اینکه ما چقدر کارمان درست است. آنها محتوای کسالت آور نمی خواهند.

قرار است چه چیز به هواداران بالقوه خود بدهید؟ شرکت های بزرگ بیلیون ها دلار خرج میکنند تا بتوانند به طرق مختلف محصولات یا خدمات خود را جذاب کنند، به جای آنکه آنها را زورچپان کنند. فایده ای هم ندارد چون دست آخر نمی فهمند آن محصول ارزشش را داشت یا نه.

چطور یک محصول بی مزه را بامزه جلوه دهیم؟ برخی شرکت ها مانند اپل، ردبول، ویرجین آتلانتیک و نایک به خوبی از پس این کار برآمده اند و دیگران هم تا حدی موفق بوده اند.

 

تشکیلات خلاقانه شما چطور؟

نقاط قوت تان عبارتند از:

١.شما یک هنرمند هستید (این عبارت شامل تمام افرادی می شود که خلاق اند)؛

۲.شما چیزی زیبا، سرگرم کننده، مفید یا هیجان انگیز درست می کنید؛

3.سبک زندگی تان خاص است. دست کم همه درباره شما این طور فکر میکنند؛

۴.خلاقیت جذاب است؛

۵.استعداد تولید محتوا را دارید؛

۶.می توانید برای بیشتر مردم که درگیر روزمرگی هستند، رهایی به ارمغان آورید.

 

حال شما این فرصت را دارید تا از امتیازات خود به نحو احسن استفاده کنید.

این مقاله درباره محتوای تولید شده توسط افراد خلاق است. آیا می توان آن را برای تمام کارآفرینان به کار بست؟ البته، و می خواهم تاکید کنم هدفم آن است که شاهد پیشرفت هنرمندان با به کارگیری بازاریابی محتوایی بی نظیر باشم.

بعد از آنکه قرارداد کتاب تان را بستید یا نمایشگاهی برپا کردید، دست از بازاریابی می کشید؟ خیر، اگر متوقف شوید آسیب پذیر می شوید. یادتان باشد گالری ها و ناشران عاشق چشم و ابروی تان نیستند،

مسئله آنها فقط کسب و کار است. علاوه بر این هیچ ناشری دنبال بازاریابی کار شما نیست. در واقع هرچه مخاطب بیشتری داشته باشید، بیشتر به مذاق آنها خوش می آیید. این شما هستید که برای آنها کار می کنید نه آنها برای شما. برای به اشتراک گذاری و فروش بهترین راه این است که بیشتر روی مخاطبان تان حساب باز کنید.

 

بنابراین قصد دارم بر برنامه ریزی و تولید محتوایی تمرکز کنم که پاسخگوی نیاز هنرمندان است.

این محتوا بر دو مقوله اساسی استوار است:

١.محتوای تصویری

۲.محتوای مکتوب

 

این یک دوره آموزشی راجع به رسانه های اجتماعی نیست اما نکات فوق العاده ای برای به کارگیری رسانه های اجتماعی در جهت حمایت از استراتژی محتوای خود فرا خواهید گرفت.

نکته مهم دیگر اینکه شما باید هنر خود را تولید کنید، وگرنه به چه درد می خورید؟ و برای تولید هنر به زمان نیاز دارید. خب سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا بازاریابی محتوا در مسیر هنر من است؟ بله، اگر استراتژی و برنامه داشته باشید. اهداف واقعی در طول زمان می توانند تاثیری مشهود بر فعالیت حرفه ای تان بگذارند.

یک استراتژی منسجم و تمرکز بر محتوایی که جواب بدهد، برای تان زمان می خرد. اما الابختکی حرکت کردن و گذاشتن پست های اتفاقی در رسانه های اجتماعی فقط اعصاب تان را به هم می ریزد و سرگردان تان می کند.

 

طرح عملیاتی چهار مرحله ای؛

  • استراتژی بازاریابی محتوای شما؛
  • چگونگی تولید محتوایی تاثیرگذار
  • چگونگی توزیع محتوای کارآمد؛
  • چگونگی سنجش محتوا.

 

بازاریابی محتوای فوق العاده است. سیستمی که می تواند مطابق با نیازهای تان سازگار شود. چه عاشق بازاریابی محتوا باشید و چه فقط بخواهید با آن کارتان را راه بیندازید، این سیستم به شما اطمینان می دهد که نتیجه می گیرید.

بخش مهم، به کار بستن مراحل و تداوم در آن است. نکته مهم دیگر اینکه هرجا لازم است، آن را تغییر و تطابق دهید. خلاصه آنکه به امتحان کردنش می ارزد.

 

نکته ای دیگر درباره بازاریابی محتوا

به عنوان فردی خلاق که در هوای هنر نفس میکشد، من با رگ استقلال طلبی ای که در برابر همه چیز مقاومت می کند، پیش رفته ام. حتی وقتی راه درست را نشانم داده اند، با کله شقی از راه دیگری رفته ام.

این مسیر بارها به سرخوردگی منجر شده است. تا به حال چنین تجربه ای داشته اید؟ شرط می بندم که بله. این به من کمک کرد تا درس های زیادی بیاموزم. بنابراین خودتان باشید و به کارتان بچسبید.

نتایج زمان می برند. این سیستم جواب می دهد و شما می توانید آن را مدام به کار ببندید. به عنوان یک قانون کلی، بازاریابی محتوا زمان بر است. روی زمان سرمایه گذاری کنید تا محتوای فوق العاده ای تولید کنید که برای مردم سودمند باشد. آنها به شما اعتماد خواهند کرد چون همان چیزی را به آنها داده اید که خواسته اند.

کسانی را دیده ایم که به نظر می رسد یک شبه راه هزارساله را رفته اند، اما در حقیقت آنچه ما مشاهده می کنیم نتیجه ساعت ها زحمت بی وقفه است، ماه ها و سال ها کار. در فراز و نشیب مسیر خود این نکته را از یاد نبرید، قله به شما نزدیک و نزدیک تر می شود.

 

چگونه محتوایی عالی تولید کنیم؟

چگونه برای مخاطبان خود محتوایی کارآمد تولید کنیم؟ کافی است هرچه می خواهند به آنها بدهید. چالش بر سر سودمند و جذاب ساختن محتوا است.

راز بزرگی در کار نیست. ما می توانیم با تمرکز بر آنچه جواب می دهد، کلی در وقت و انرژی صرفه جویی کنیم. بهترین نوع محتوا برای ایجاد بیشترین تاثیرگذاری کدام است؟

بنا به آمارهای تخصصی مانند گزارش بازاریابی رسانه های اجتماعی ۲۰۱۵ پرطرفدارترین نوع محتوا عبارت است از:

1.وبلاگ نویسی

۲.رسانه تصویری (عکس و ویدئو)

در تئوری آسان است. با وجود این ممکن است اپلیکیشن های جدید به راحتی هوش و حواستان را ببرد و باعث شود راجع به ترکاندن رسانه های اجتماعی فراگیر فانتزی ببافید.

اگر این اتفاق بیفتد هنگام مواجه با واقعیت سرخورده می شوید. این اتفاق برای خود من افتاد. متقاعد شده بودم که رقابت در عرصه رسانه های اجتماعی به موفقیت عظیم من در استراتژی جذب مشتری می انجامد. بامزه هم بود.

برای همین یک اپلیکیشن خریدم و برنامه مسابقه را نصب کردم. همه چیز خوب پیش رفت و رقابت تمام شد، اما میزان مشتری بالقوه جذب شده راضی کننده نبود. گرچه خوش گذشت اما بازگشت پولی که سرمایه گذاری کرده بودم، تعریفی نداشت.

سیستم ورودی مسابقه که شامل به اشتراک گذاری برای کسب شانس بیشتر پیروزی بود پیچیده از آب درآمد. بسیاری از افراد هنوز سر به اشتراک گذاری این رویدادها دودل هستند.

با استفاده از تخصیص بودجه ای مشابه روی کمپین هدف داری در فیس بوک، نتیجه به جذب مشتری های بالقوه بیشتری انجامید. بازدهی سرمایه خوب بود و همه راضی بودند.

درسی که از این قضیه می توان گرفت این است که سادگی و راه حل های کارآمد همیشه به نفع شما و طرفداران تان تمام می شود. استفاده از یک استراتژی محتوا مبتنی بر وبلاگ نویسی همراه با امکانات بصری عالی به خوبی با این ایده جور در می آید.

برای ما انواع خلاقانه یک استراتژی بصری محتوا بسیار مهم است. این مطلب در مورد نوشتن هم صدق می کند. از طریق یافتن روش هایی برای به کارگیری امکانات بصری می توانید برای حرفه نویسندگی یا هرچیز دیگر بازاریابی کنید.

با فهمیدن این مطلب می توانید مطمئن شوید که محتوای شما هر دوی این مبانی را به خوبی پوشش می دهد. دیگر نیازی نیست دنبال زرق و برق بروید. محتوای خود را منتشر کنید و دست به رقابت بزنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه محتوای با کیفیت و عالی تولید کنیم؟ را هم بخوانید.

حال با بهینه سازی و سازگار کردن آنچه برای شما جواب می دهد، می توانید شاهد نتایج بسیاری در طول زمان باشید.

من بر تولید این نوع رسانه در این بخش تمرکز خواهم کرد چون بسیار جواب می دهد. یادتان باشد که این محتوا باید از چشم انداز منحصر به فرد، استراتژی و داستان شما برای مخاطب تان پیروی کند.

نکته مهم بعدی: رویکرد محتوا برای محتوا اتلاف زمان و پول است. بکوشید زاویه دید خاص خود را بیابید. چه چیز شما را از بقیه متمایز می کند؟ قصد محتوای شما چیست؟ چنانچه بر این موضوع با جدیت تمرکز و دقت نکنید، جذابیت لازم را به دست نخواهید آورد.

این همچنین به معنای سخاوتمند بودن در مورد اطلاعات هم هست. گشاده دستی کنید. سعی کنید با درست کردن تصاویر موجه و قابل اشتراک گذاری روی پای خود بایستید.

به واسطه حل مشکلات مربوطه جذابیت به دست آورید. روی پلت فرم شبکه اجتماعی خود حاضر باشید اما مزاحم ایجاد نکنید. در زمان مناسب کامنت دهید. یاری گر باشید.

این ایده برتری کیفیت بر کمیت، در زمان صرفه جویی خواهد کرد. تازه دیگر اعصابتان سر محتوایی که راه به جایی نمی برد، خرد نخواهد شد. درعوض، فقط محتوایی تولید می کنید که هدفمند و مربوط به مخاطب تان است.

وقتی این ایده را به مخاطب ایده آل خود بیفزایید به تعادل کامل خواهید رسید. مخاطب قدر محتوای شما را می داند. حمایتی را که نیاز دارید می گیرید و کسب و کارتان رشد خواهد کرد. در صورتی که یکی از این عناصر از دست برود، به مشکل می خورید. رویکردتان به محتوا حرفه ای باشد لیست خود را بسازید و هوای مشتری تان را داشته باشید.

 

در محتوای خود تعادل برقرار کنید

تولید محتوا زمان و صبوری می طلبد. با این همه نمی توانید بدون فشار آوردن بر زمان کاری خود رشد کنید. به جایی می رسید که لازم می شود تولید محتوا را آسان تر بگیرید که کم نیاورید. بعضی اوقات حس می کنید دارید به حیوان گرسنه ای که هیچگاه سیر نمی شود غذا می دهید.

برای داشتن رسانه ای که بدون قربانی کردن تعهدات اصلی کاری شما محتوای خوب تولید کند، باید از یک تقویم محتوا تبعیت کنید. فقط روی یک چیز تمرکز کنید، همانی که شما را از بقیه متمایز می کند.

اگر هر چیز خوشگلی دلتان را ببرد فقط دور خود خواهید چرخید. برای نمونه هفته ای یک یا دو بار در ماه پست وبلاگ بگذارید. هر کاری که فکر می کنید به تولید مستمر محتوای با کیفیت می انجامد را انجام دهید.

چنانچه دنبال بالا بردن محتوای خود از طریق بلاگ کردن بیشتر برای طیف وسیعی از مخاطبان هستید، ایده جذب همکار وسوسه تان خواهد کرد. شاید سپردن وظیفه نوشتن و تولید محتوا به دیگری برای شما جواب دهد.

با دقت پیش بروید، مبادا کیفیت قربانی شود. شاید بتوانید با دیگر کارآفرینان حیطه خود شریک شوید؛ یک وقت دیدید چند طرفدار نویسندگان خوبی از آب درآمدند و توانستید با آنها همکاری کنید.

باز هم میگویم با احتیاط پیش بروید اما اگر این هدف شما است دنبال برقراری چند رابطه استراتژیک با دیگر بلاگ نویسان در حیطه خود باشید.

 

جمع بندی و پایان

این یک مقاله در مورد بازاریابی محتوا و موفقیت در آن بود. بازاریابی محتوا کار آسانی نیست! باید صبور باشید و با حوصله و با توجه به پرسونای مخاطبان خود محتوای جذاب تولید کنید. اگر نتوانید نیاز مخاطبان خود را با تولید محتوا رفع کنید عملا در بازاریابی محتوا شکست خورده اید.

فراموش نکنید که بازاریابی محتوا یک سرمایه گذاری بلند مدت است. پس سعی کنید به فکر تولید محتوای عالی باشید. امیدواریم از این مقاله هم که بر گرفته از کتاب هنر بازاریابی محتوا است استفاده کافی را برده باشید.

 

بازاریابی محتوا چیست؟ و چگونه در آن موفق شویم؟
5 از 1 رای

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.