چگونه در بازاریابی محتوا بهترین استراتژی محتوا را تدوین کنیم؟

1

ما در دنیای پر سروصدا و شلوغ که با محتوای تولید شده رسانه دیجیتال پر شده است، زندگی می کنیم که شامل سه پلتفرم اصلی تلویزیون، رایانه و تلفن هوشمند می شود که فرار از آنها دشوار است. حال که ما دائما با محتوا سروکار داریم چرا خودمان تولید محتوا نکنیم؟ می توانیم با تولید محتوای هدفمند و بازاریابی محتوا روند پیشرفت خود را متحول کنیم و ورق را به نفع خود برگردانیم.

در سال 2008 پیش بینی شده بود که تا سال 2020 رسانه های دیجیتال نسبت به تمامی رقبای خود برتری خواهند یافت و بر همه چیز مسلط می شوند.

امروزه می توان گفت که درست همانطور که پیش بینی شده بود و با شتاب غیر قابل باوری محتوا از حالت های آفلاین همچون روزنامه به حالت های دیجیتالی که دائما همراه ما هستند، انتقال یافته است. طی تحقیقات جدیدی که انجام شده است مشخص شده که در میان تمامی رسانه های موجود، رسانه های دیجیتالی امروزه 80 درصد توجهات را جلب خود کرده اند و بیشترین میزان استفاده را دارند.

از این گفته ها می شود اینطور نتیجه گرفت که باید به سوی دنیای دیجیتال رفت و در آنجا به تولید محتوا پرداخت. اما نه هر محتوایی، بلکه محتوایی باید تولید شود که دارای هدفی خاص باشد.

در واقع بازاریابی محتوایی فعالیتی است که تفاوت های بسیاری با تولید محتوا دارد. برای درک بازاریابی محتوایی شما علاوه بر توانایی تولید محتوا باید با فعالیت های بازاریابی نیز آشنا باشید و با داشتن استراتژی های مشخص در این زمینه به سوی اهداف از پیش تعیین شده بروید.

پس می توان نتیجه گرفت که باید اهداف شما از تولید محتوا باید کاملا مشخص باشد. از خودتان سوال کنید که مردم پس از خواندن مقاله و محتوای شما چه کاری باید انجام دهند؟ جواب این سوال در واقع همان هدفی است که شما باید داشته باشید و می تواند شامل کسب اطلاعات در مورد برند شما تا درخواست شغل از شما باشد.

 

اهداف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی اهداف بسیار زیادی را شامل می شود. حال اگر بخواهیم به صورت مختصر و مفید، برجسته ترین و مهمترین اهداف آن را بررسی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

اهداف بازاریابی محتوا

 

افزایش آگاهی از برند (Increase brand awareness)

یکی از مهمترین اهدافی که می توان در بازاریابی محتوا داشت افزایش آگاهی از برند است. شما باید برای تولید محتوای خود وقت زیادی صرف کنید و یک محتوای مرتبط، جذاب و هیجان انگیز تحت نام برند خود ایجاد کنید. با انجام این کار مردم به خواندن محتوا و دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با برند شما علاقمند می شوند، علاوه بر آن محتوای شما را در شبکه های اجتماعی و رسانه های دیگر به اشتراک می گذارند.

ادامه متناوب این روند و تولید محتوای با کیفیت همواره کاربران و مخاطبان جدیدی را برای شما به همراه خواهد داشت، که دوست دارند اطلاعات بیشتری نسبت به شما و برندتان داشته باشند. در نظر داشته باشید این نکته که محتوای شما باید شامل ارزش ها و رسالت برند شما باشد بسیار مهم است!

افزایش آگاهی

 

افزایش ترافیک وب سایت یا بلاگ

دومین هدفی که قصد داریم آن را بررسی کنیم افزایش ترافیک ورودی است، که نسبت به افزایش آگاهی از برند از اولویت کمتری برخوردار است. با این وجود افزایش ترافیک ورودی اصلا هدف کوچکی نیست. بلکه شما باید فعالیت هایی را به صورت متمرکز انجام دهید تا بتوانید ترافیک ورودی را به سوی فانل فروش خود هدایت کنید.

در واقع شما باید در بازاریابی محتوا، استراتژی داشته باشید که بتوانید خوانندگان را به سمت وب سایت خود سوق دهید. پس از اینکه کاربران به سمت وب سایت شما جذب شدند، شما باید بتوانید آنها را با محتوا های با ارزش دیگر آشنا کنید و به استفاده از آنها تشویق کنید.

در نهایت باید بتوانید با انجام تمامی این مراحل، مخاطب را به سمت قیف بازاریابی و فروش خود هدایت کنید. تا با استفاده از دیدی که کاربر نسبت به ارزش شما، از محتوایتان کسب کرده، بتوانید مخاطب را به مشتری تبدیل کنید و نرخ فروش خود را افزایش دهید.

 

یافتن مخاطبان هدف و جذب آنها

هدف بعدی که شما می توانید از بازاریابی محتوا و قیف بازاریابی داشته باشید این است که شما از ترافیک جذب شده استفاده کنید و مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. در واقع شما باید بتوانید با انجام فعالیت های حرفه ای مخاطبان هدف را شناسایی و مهم تر از آن پرورش دهید.

به عنوان مثال می توانید برای دسترسی به بعضی از محتوا های خود لندینگ پیچ هایی خاص طراحی کنید. با این کار نیاز است که کاربر اطلاعات خود را وارد کند تا بتواند از محتوای شما استفاده کند. از این طریق شما می توانید مخاطبان بالقوه خود را شناسایی و با اطلاعاتی که دارید، فعالیت های خود را هدفمند تر تنظیم کنید.

 

تبدیل مخاطبان هدف به مشتری

یکی دیگر از مهمترین اهدافی که در زمینه بازاریابی محتوا وجود دارد، تبدیل مخاطبان هدف به مشتری است. در واقع تفاوت تولید محتوا و بازاریابی محتوا در این قسمت به صورت کامل مشخص می شود. در این مرحله تنها به تولید محتوا نیاز ندارید بلکه باید بتوانید به صورت عالی محصولات و خدمات خود را معرفی و تبلیغ کنید.

بازاریابی محتوا

می توان گفت که محتوای شما علاوه بر افزایش نرخ تعامل باید بتواند مخاطب را جذب خود کرده و با فراخوانی به عمل مناسب و تبلیغات کاربردی، مخاطب را به خرید و استفاده از خدمات و محصولات شما تشویق کند. به عنوان مثال شما می توانید محتوایی تولید کنید که در مورد برند خودتان و نحوه استفاده خدمات و محصولاتتان را در آن به صورت کامل شرح دهید.

 

بهبود نرخ فروش و افزایش وفاداری مشتری

اگر اهداف گفته شده به صورت کامل و مناسب پیاده سازی شد نباید احساس کنید که فرآیند بازاریابی محتوا به پایان رسیده است. شما باید برای این مرحله نیز استراتژی و برنامه از پیش تعیین شده داشته باشد.

باید با انجام مجموعه فعالیت هایی همچون خدمات پس از فروش و پشتیبانی وهمچنین داشتن ارتباط مناسب با مشتری و روابط عمومی قوی، مشتریان را به سمت استفاده دوباره از محصولات خود سوق دهید. با تکمیل شدن این روند مشتری به شما وفادار می شود و برند شما را بر دیگران ترجیح می دهد.

به نوعی می توان گفت که با انجام فعالیت های برنامه ریزی شده شما می توانید همواره نرخ فروش خود را افزایش دهید و در کنار آن وفاداری مشتریان را کسب کرده و موفقیت های زیادی را به دست آورید.

 

تولید محتوا

تاکنون با تفاوت های بازاریابی محتوا و تولید محتوا آشنا شدیم. برای انجام بازاریابی محتوا به صورت کارامد و موثر شما باید بتوانید تولید محتوای خوب و با کیفیتی انجام دهید. در کنار یک تولید محتوای خوب باید مهارت های تبلیغ نویسی (کپی رایت) را داشته باشید و با بازاریابی نیز آشنا باشید.

البته باید گفت که تولید محتوا تنها محدود به محتوای متنی نمی شود. بلکه می توان محتوای صوتی و ویدئویی و غیره را نیز تولید کرد که در صورتی که با ایده های خلاقانه و نوآوری همراه باشند می توانند مخاطب بسیاری را به خود جذب کنند.

برای اینکه بتوانید محتوای اصولی و باکیفیت متناسب با نیاز خود را تهیه کنید باید چند مهارت را به صورت متناوب تکرار کنید. تکرار متناوب مهارت هایی که به آن اشاره می کنم می تواند شما را به یک نویسنده خوب تبدیل کند که محتوای فوق العاده ای را تولید می کند.

تولید محتوا

 • در زمینه های گوناگون اطلاعات خود را با مطالعه پیوسته بالا ببرید
 • سعی کنید کتاب های حوزه کاری خود را بیشتر مطالعه کنید
 • در زمینه ای که فعالیت می کنید مقالات معتبر را بررسی و مطالعه کنید
 • وبلاگ هایی با حوزه فعالیت مشابه به خودتان را دنبال کنید
 • زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و سعی کنید محتوای انگلیسی و به روز را بسیار دنبال کنید
 • نویسنگان حرفه ای زیاد مطالعه می کنند چون علاوه بر افزایش اطلاعات، نیاز به دایره لغات گسترده دارند
 • از مطالعات خود خلاصه برداری کنید تا در مواقع لازم از آنها استفاده کنید
 • پادکست ها و ویدئو های مرتبط را دنبال کنید و سعی کنید آن ها را به متن تبدیل کنید
 • در شبکه های اجتماعی محتوای با ارزش را جستجو و مطالعه کنید و در مورد آنها صحبت کنید
 • در نهایت باید با پشتکار زیاد به نوشتن در مورد موضوعات گوناگون بپردازید

 

چه محتوایی بسیار با ارزش و پادشاه است؟

ممکن است اولین بار که به این سوال مواجه می شوید در ذهنتان پاسخ هایی همچون محتوای طولانی، محتوای یونیک، محتوای زیاد و یا حتی محتوایی که در صفحه اول گوگل است، باشد. اما باید بگویم همه این معیار ها برای ارزشمند و پادشاه بودن یک محتوا کافی نیست.

محتوای پادشاه

محتوایی بسیار با ارزش است که در کنار داشتن ویژگی های اصولی و خاص، علاوه بر اینکه مخاطب را جذب خود می کند، توسط همان مخاطب نیز به اشتراک گذاشته شود. یعنی اصطلاحا محتوایی پادشاه است که به اشتراک گذاشته شود!

البته فکر نکنید که این کار به آسانی انجام می شود. مخصوصا در کشورمان بحث اشتراک گذاری با مفهوم و دید بدی میان مردم جا افتاده است و به راحتی اینکار را انجام نمی دهند. محتوایی که بتواند کاربر را آنقدری جذب خود کند که کاربر آن را به اشتراک بگذارد باید مجموعه ای از ویژگی هایی که به آن اشاره کردیم را داشته باشد.

 

اهمیت تولید محتوا

سایتی که محتوا ندارد حرفی برای گفتن ندارد! در واقع یک وب سایت هر چقدر که زیبا و مناسب طراحی شده باشد و از امکانات خاصی برخوردار باشد، اگر محتوای خوب نداشته باشد مورد توجه مخاطب قرار نمی گیرد.

اصولا تولید محتوا برای تمامی رسانه ها از وب سایت گرفته تا رسانه های اجتماعی فعالیتی مهم و اساسی است.همانطور که می دانید این روز ها تولید محتوا در فضای اینترنت اهمیت بالایی پیدا کرده است.

به همین علت که میان وب سایت های مختلف با زمینه فعالیت متفاوت، رقابت بسیاری ایجاد شده است. دائما در حال کوشش هستند تا محتوایی با کیفیت و مناسب تولید کنند تا علاوه بر اینکه مورد توجه گوگل قرار می گیرند، کسب و کار خود را نیز رونق ببخشند.

اساس کار موتور های جستجو همچون گوگل نیز بررسی محتوای ارائه شده از سوی سایت ها و گلچین کردن آن ها مطابق معیار هایی است که مورد نظر کاربر قرار گیرند. بنابراین تولید محتوای جذابی که مخاطب را به خود جذب می کند و باعث می شود که مخاطب بر روی آن وقت صرف کند باعث رشد کسب و کار شما می شود.

موتور جستجویی چون گوگل نیز به کاربران اهمیت می دهد. پس این یک رابطه مستقیم است که میان محتوای خوب و رتبه خوب در گوگل و بهبود نرخ رشد و فروش در کسب و کار وجود دارد. به این موضوع باید بسیار توجه شود، چون در صورت غفلت در آن، سایر رقبا برتری خاصی پیدا می کنند.

 

دلایل نیاز به تولید محتوا

محتوای غنی و خوب در وب سایت های فارسی کمیاب است. شما می توانید با انجام مطالعات گوناگون و به ویژه بررسی وب سایت های انگلیسی شروع به تولید محتوای کاربردی و غنی کنید.

در واقع وقتی شما محتوای مناسبی داشته باشید کم کم در آن زمینه خاص شناخته می شوید و زمینه های اعتماد سازی فراهم می شود و می توانید به راحتی محصولات و خدمات را به فروش برسانید. در کنار آن می توانید فعالیت های برند سازی را شروع کرده و خود را به یک برند معتبر تبدیل کنید.

دلایل تولید محتوا

از دیگر دلایل تولید محتوا می توان به این موضوع اشاره کرد که محتوای خوب خودش سئو می شود. در واقع بهینه سازی سایت و سئو بدون محتوا امکان پذیر نیست. اگر در تولید محتوا استمرار داشته باشید، موتور های جستجو مانند گوگل نیز پاداش های ویژه ای برای شما در نظر می گیرند. این پاداش ها به این صورت است که رفته رفته شما در نتایج از جایگاه بالاتری برخوردار می شوید و بهتر و بهتر دیده می شوید.

در واقع اگر این توانایی را دارید که محتوای خوب را به صورت متناوب تولید کنید باید بگویم که خود را از هم اکنون برنده بدانید! چون با انجام این کار شما به یک مرجع تبدیل خواهید شد که افراد ترجیح می دهند به جای مراجعه به چندین سایت، به یک سایت با اطلاعات کامل مراجعه و آن را مطالعه و بررسی کنند.

همچنین اگر شما به یک مرجع با اطلاعات ارزشمند تبدیل شوید، سایت های دیگر در محتوایشان به شما لینک می دهند که این یک امتیاز خاص و کاربردی است. امتیاز دیگری که تولید محتوا برای شما خواهد داشت این است که شما می توانید با صرف وقت و با کمترین هزینه یا حتی رایگان به تبلیغ کسب و کار خود بپردازید!

 

 استراتژی تولید محتوا

استراتژی یعنی داشتن هدف و برنامه ریزی برای انجام یکسری مجموعه فعالیت مشخص که در انتها به موفقیت ختم می شود. تا اینجا با اهداف تولید محتوا و دلایل آن آشنا شدیم حال برای اینکه بازاریابی محتوای موفقی داشته باشیم باید در ابتدا اهداف خود را به صورت کامل مشخص کنیم.

پس از مشخص شدن اهداف بایدکلمه کلیدی اصلی را شناسایی کنیم. سپس به بررسی و مشخص کردن رقبای خود در آن زمینه می پردازیم. رقبای کاری را که شناختیم باید زمان کافی را صرف کنیم تا محتوای آن ها را بررسی کنیم و نقاط ضعف و قوت آن ها را کشف کنیم.

پس از تجزیه و تحلیل های صورت گرفته باید به صورت هدفمند و مبتنی بر آمار و ارقام شروع به تولید محتوا کنیم. محتوای تولید شده باید این قابلیت را داشته باشد که مخاطبان ما را شرطی کند و این روند از سوی ما به صورت متناوب ادامه یابد تا بتوان نتیجه ایده آل را کسب کرد.

استراتژی محتوا

در واقع اهدافی که به صورت کامل در ابتدای این مقاله شرح دادیم با مقصد ما باشد که با استفاده از استراتژی مناسب و انجام تجزیه و تحلیل بتوانیم به صورت هدفمند مسیر رسیدن به آن را طی کنیم و نتیجه و بازخورد فوق العاده ای را دریافت کنیم.

اگر شما بدون استراتژی و هدف خاص اقدام به انجام بازاریابی محتوا کنید، همانند این است که شما محتوایی بی تاثیر در زمینه بازاریابی ایجاد کرده اید که مشتریان را قانع و راضی نمی کند. در نتیجه ناراضی بودن مشتری، شما نیز بازخورد مناسب را دریافت نمی کنید و با مشکل رو به رو خواهید شد.

به عنوان مثال اگر سایتی هستید که می خواهید فعالیت های طراحی سایت و سئو را انجام دهید می توانید به این صورت عمل کنید که درباره موضوعات زیر محتوای تخصصی ایجاد کنید.

 • مقالاتی در مورد شروع طراحی سایت : چگونه هاست و دامنه بخریم؟(راهنمای تازه کارها)
 • مقالات در مورد هزینه و قیمت : هزینه های طراحی سایت چقدر است؟
 • مقالات مقایسه ای : مقایسه شرکت های برتر در زمینه ارائه هاست
 • بررسی تفاوت ها از دیدگاه تخصصی : فرق بین سایت های استاتیک و دینامیک؟
 • مقالات و محتوای موردی : نگاهی به افزونه های مورد نیاز برای سایت های ورد پرسی
 • بررسی عامل های موفقیت : بررسی علل موفقیت سایت های مطرح در زمینه سئو
 • مقالاتی در مورد تکنیک های سئو : تکنیک هایی که سئو کاران حرفه ای دوست ندارند بدانید!
 • و دیگر موارد از این قبیل و در نهایت ارائه خدمات مناسب

 

MOZ نمونه موفق و جهانی که در زمینه سئو فعالیت می کند و تولید محتوای فوق العاده ای در رابطه با سئو دارد. در کنار آن خدمات مختص خود را نیز به کاربرانش ارائه می دهد.

استراتژی ارائه محصول

پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با جزئیات استراتژی محتوا و تدوین یک استراتژی مناسب مقاله ” استراتژی محتوا چیست ” را مطالعه کنید.

 

بازاریابی محتوا

اکنون که با تمام نکات گفته شده تا به اینجا آشنا شدید به راحتی می توانید به مفهوم بازاریابی محتوا پی ببرید. بازاریابی محتوا در واقع شامل تولید محتوایی می شود که علاوه بر رفع نیاز مخاطب در زمینه های گوناگون، باعث آشنایی او با کسب و کارمان می شود. این هدف است که بازاریابی محتوا را از سایر فعالیت ها متمایز کرده است.

در بازاریابی محتوا باید ابتدا مخاطب را به با تجزیه و تحلیل هایی که انجام می دهیم شناسایی و سپس نیاز های اساسی او را در قالب محتوای جذاب رفع کنیم. خود را محدود به یک حوزه نکنید و فعالیت های بازاریابی محتوا را به زمینه های گوناگون بسط دهید و خدمات خود را نیز افزایش دهید.

در نهایت می توان گفت که اگر خدمات و محصولات عالی نداشته باشید، بازاریابی محتوا به فعالیتی بی حاصل تبدیل می شود که نتیجه خاصی را برای شما در بر نخواهد داشت. پس در کنار بازاریابی محتوا بکوشید تا خدمات و محصولات عالی به مشتریان خود ارائه کنید تا وفاداری آنان را جذب کنید. دقت داشته باشید که در فعالیت های دیجیتال مارکتینگ نیز بازاریابی محتوایی بسیار تاثیر گذار و مهم است.

 

انواع محتوایی که می توان در بازاریابی محتوا با توجه به استراتژی تولید کرد:

 • محتوای سبز
 • محتوای دنباله دار
 • محتوای مرجع
 • محتوای هوشمندانه
 • محتوای جامع

 

مزیت های بازاریابی محتوا

 • افزایش چشمگیر ترافیک سایت
 • افزایش آگاهی و شناخت نسبت برندتان
 • ایجاد اعتبار میان مخاطبان و مشتریان
 • کاهش چشمگیر رتبه الکسا
 • متمایز شدن در میان سایر رقبا
 • ایجاد ارزش برای کسب و کار
 • افزایش نرخ فروش و تبدیل
 • افزایش نرخ بازگشت سرمایه
 • ایجاد حس رضایت و وفاداری در مشتری
 • بهبود سئوی سایت

 

نتیجه گیری و سخن پایانی

اکنون که با جزئیات بازاریابی محتوا آشنا شدید، توصیه می کنم بلاگ سایت خود را راه اندازی کنید، هدفتان را مشخص کنید و در کنار آن دغدغه ها و نیاز های مخاطبان خود را بررسی کنید. سپس با یک استراتژی و برنامه ریزی مناسب بر روی کلمه کلیدی اصلی تمرکز کرده و شروع به تولید محتوا کنید.

با ادامه این مسیر به صورت متناوب و انجام فعالیت های عنوان شده، یقین داشته باشید که به اهداف خود می رسید. همچنین می توانید کسب و کار موفقی داشته باشید و به سرعت پیشرفت کنید.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و زمینه های رشد و پیشرفت شما را فراهم کرده باشد. می توانید این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و آن ها را نیز از این مطالب بهره مند سازید!

 

1 نظر
 1. Sina می گوید

  مطلب بسیار عالی و مفید بود

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.