بازاریابی سبز چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

0

یکی از مفاهیم نو ظهور و چالش برانگیز در زمینه دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی سبز است. این نوع از بازاریابی مربوط به خدمات و محصولات سازگار با محیط زیست است. استفاده از Green Marketing سود بسیاری دارد و منافع آن شامل حال برند ها، محیط زیست و انسان ها می شود.

امروزه مشکلات محیط زیست با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است. این مشکلات از آلودگی ها و زباله های فراوان گرفته تا گرمایش کره زمین، باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی جبران ناپذیری می شود.

فعالان محیط زیست دائما در حال ایجاد و پرورش ایده های جدید برای حفظ محیط زیست هستند. مسئله محیط زیست دیگر محدود نیست و تبدیل به یک مشکل و معضل جهانی شده است. روش های بسیاری برای جلوگیری از مشکل های موجود در زمینه محیط زیست مطرح شده و در حال پیاده سازی است.

اما مسئله مهم این است که هر کسی در این مورد باید خود را مسئول بداند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکند. از ایده ها و طرح هایی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ برای حفظ محیط زیست مطرح شده می توان به بازاریابی سبز یا Green marketing اشاره کرد.

 

بازاریابی سبز چیست؟

بازاریابی سبز به فرایند تبلیغ محصولات یا خدمات مبتنی بر مزایای زیست محیطی آنها اشاره دارد. در واقع شرکت ها و برند ها تمرکز خود را بر تولید محصولات طبیعی و ارگانیک قرار می دهند تا به طبیعت و محیط زیست آسیب نرسانند.

بازاریابی سبز چیست

چنین محصولات یا خدماتی ممکن است به شیوه ای سازگار با محیط زیست ایجاد شده باشد یا به خودی خود سازگار با محیط زیست باشد. در واقع به هر شکل ممکن این محصولات از نظر زیست محیطی مفید هستند و در نتیجه مانند محصولات قدیمی ضرر و زیان های طولانی مدت ندارند که گریبان گیر ما انسان ها و محیط زیست شود.

  محصولات سبز شامل موارد زیر می شود:

  • محصولاتی که با روشی پایدار ساخته شده
  • محصولات فاقد مواد سمی یا مواد تاثیر گذار بر ازن
  • محصولاتی که از مواد بازیافت شده تولید شده و یا قادر به بازیافت هستند
  • محصولات ساخته شده از مواد تجدید پذیر (مانند بامبو و غیره)
  • عدم استفاده از بسته بندی بیش از حد
  • محصولاتی که طراحی شده تا قابل تجزیه باشد
  • و …

بازاریابی سبز معمولاً توسط شرکتهایی انجام می شود که متعهد به توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ها هستند. سازمان های بیشتری در تلاش هستند تا رویه های پایدار تجاری را به کار گیرند زیرا تشخیص می دهند که می توانند محصولات خود را برای مصرف کنندگان جذاب تر می کنند.

 

استراتژی بازاریابی سبز

یک فرضیه آشکار در بازاریابی سبز این است که مصرف کنندگان بالقوه به ” سبز بودن ” محصولات و خدمات شما به چشم یک مزیت نگاه می کنند. همین موضوع باعث می شود که وقتی می خواهند خرید خود را انجام دهند، نگاه ویژه ای به محصولات سبز داشته باشند.

استراتژی بازاریابی سبز

در واقع استراتژی استفاده از بازاریابی سبز مبتنی بر این است که هرچه مردم بیشتر درگیر مسائل زیست محیطی شوند، تصمیم می گیرند که پول و هزینه خود را صرف روشی که برای کره زمین مهربان تر است، کنند و این موضوع هر چقدر که پیش می رویم محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

همچنین شرکت ها با استفاده از گرین مارکتینگ هزینه های بسته بندی، حمل و نقل، انرژی و مصرف آب و موارد دیگر را کاهش دهند.

البته باید در نظر داشته باشید که برند ها و شرکت های زیادی در راستای مخالفت با بازاریابی سبز اقدام کرده اند. اینگونه شرکت ها تنها به منافع خودشان فکر می کنند و آینده زمین و انسان ها برایشان آنقدر ها هم ارزش چندانی ندارد. اما با فعالیت های حامیان محیط زیست و ایجاد کمپین های مختلف در این زمینه، روز به روز به طرفداران بازاریابی سبز افزوده می شود.

 

کمپین شیوه های زندگی سالم و پایدار (LOHAS)

LOHAS مخفف Lifestyles of Health and Sustainability است، که نوعی از مصرف کننده را توصیف می کند که به طور فعال به دنبال گزینه های زندگی سالم تر، پایدارتر است و به این دلیل در خرید های خود توجه ویژه ای، به محصولات و خدمات تولیدی شرکت ها دارد و سعی می کند از مناسب ترین آن ها استفاده کند.

کمپین های بازاریابی سبز

در واقع افراد عضو این کمپین اعتقاد دارند که، شیوه زندگی و تصمیمات خرید مصرف کنندگان LOHAS با ارزش های آنها در رابطه با سلامت شخصی، خانوادگی و اجتماعی ارتباط مستقیم دارد و در کنار آن بر پایداری محیط زیست و عدالت اجتماعی نیز تاثیر گذار است.

ارزش های تعریف شده در این کمپین، نگرش ها را به سمت محصولات متنوع مانند انرژی تجدید پذیر، آب گرم خورشیدی، غذاهای ارگانیک، خانه های قابل بازیافت و پایدار، مخازن باران خانگی، محصولات تمیز کننده طبیعی و داروهای جایگزین سوق می دهد. تا هم تولید این محصولات در آن افزایش یابد و هم مصرف کنندگان به سراغ آن بروند.

حال شما در نظر بگیرید که با عضویت نفرات بی شماری در اینگونه کمپین ها و حمایت هایی که از محصولات سبز صورت می گیرد، بازاریابی سبز می تواند رشد چشمگیری داشته باشد و هر روز نیز به میزان طرفداران آن اضافه شود.

 

 چرا بازاریابی سبز؟

تا به اینجا سعی شد به مفهوم گرین مارکتینگ و مزایای آن اشاره شود، اما اکنون قصد داریم به صورت دقیق تر جزئیات دلایل استفاده از بازاریابی سبز را مورد بررسی قرار دهیم:

چرا بازاریابی سبز

مسئولیت پذیری و رسالت اجتماعی

اکنون ما با حجم عظیمی از زباله های پلاستیکی رو به رو هستیم که تجزیه نمی شوند و همچنان آلودگی های سطح کره زمین در حال افزایش است. گرمایش کره زمین رو به افزایش است و محیط زیست در حال از بین رفتن و نابود شدن، این موضوع یک دغدغه جهانی است که همه ما باید به میزانی که در آن سهیم هستیم، به رفع این مشکل بپردازیم .

حال وقتی که شما به عنوان یک برند و تجارت به این مسئله می پردازید، در واقع نشان دهنده مسئولیت پذیری برند شما، توجه به رسالت اجتماعی و آینده نگری است که شما در نظر دارید. همین موضوع می تواند به افراد در تصمیم گیری هایشان جهت دهد تا به سراغ برند های خردمند و آینده نگری چون شما جذب شوند.

 

سود آوری مناسب و افزایش آگاهی نسبت به برند

دیدگاه دومی که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، با تشکیل کمپین های متفاوت و توجه حداکثری مردم به آینده محیط زیست، روزانه افراد بیشماری به حمایت از محصولات سبز و استفاده از خدمات و محصولاتی که شرکت های فعال در این حوزه فعال هستند، روی می آورند.

پس با یک عملکرد و استراتژی هوشمندانه، شما علاوه بر اینکه می توانید محصولات سالم و پایداری تولید کنید، می توانید از جامعه مخاطبان انبوهی که از محصولات سبز استفاده می کنند برخوردار شوید و محبوبیت و مقبولیت برند خود را افزایش دهید، در کنار آن از سود و مزایای بسیاری نیز برخوردار شوید.

 

اعتماد سازی و جذب وفاداری مشتری

مورد سومی که در این بخش مورد تحلیل قرار می گیرد این است که با فعالیت در راستای تولید محصولات و خدمات سبز و تشویق مردم به استفاده از آن، در واقع در کنار استراتژی سبز شما از اعتماد مردم برخوردار می شوید.

اگر در زمینه برندینگ فعالیت کرده باشید، می دانید که اعتماد سازی چه فعالیت گسترده و در عین حال بسیار مهمی است. با استفاده از بازاریابی سبز شما چند گام جلوتر می روید و زمینه های اعتماد سازی نسبت به برندتان را افزایش می دهید و مردم به استفاده دائمی و پایدار از محصولات شما روی خواهند آورد.

 

 جمع بندی و سخن پایانی

بازاریابی سبز اگر به صورت هدفمند با یک استراتژی مناسب پیاده سازی شود، می تواند مزایای بسیاری را همراه داشته باشد. با استفاده از این نوع بازاریابی علاوه بر اینکه می توانید به محیط زیست کمک کنید، مشتریان خاص خود را خواهید داشت و از  سود مناسبی نیز بهره مند می شوید.

همه ما چه به عنوان خریدار و چه به عنوان یک برند می توانیم در حفاظت از کره زمین و همچنین در زمینه رشد بازاریابی سبز، نقش چشمگیری داشته باشیم. امیدوارم مطالب این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد، می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید!

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.