اینفلوئنسر کیست؟ چگونه در اینفلوئنسر مارکتینگ کمپین های موفق ایجاد کنیم؟

0

 

طی سال های اخیر اینفلوئنسر مارکتنیگ در ایران بسیار مورد استفاده کسب و کارها و برندها قرار گرفته است. به این شکل که برند ها با پرداخت پول به اشخاص اینفلوئنسر، از اعتبار و محبوبیت این افراد برای تحقق اهداف خود استفاده می کنند. در این مقاله ابتدا سراغ تعریف اینفلوئنسر و اسنفلوئنسر مارکتینگ می رویم و در ادامه به عواملی که بر روی جریان اینفلوئنسر مارکتینگ تاثیر می گذارد خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن ادامه مقاله برای آشنایی بیش تر با روش های بازاریابی، تفاوت بازاریابی درون گرا و برون گرا را مطالعه بفرمایید.

 

اینفلوئنسر (influencer) کیست؟

به هر شخصی که در حوزه ای تاثیر گذار است اینفلوئنسر می گویند. اینفلوئنسر مخاطبان زیادی دارد (در اینستاگرام می گوییم فالوور) و نظرش برای بسیاری از طرفداران محترم است. یک اینفلوئنسر از آن  جا که مورد توجه دیگران است، می تواند در تصمیم گیری های دیگران ( یا همان فالوورها) تاثیر گذار باشد. در واقع دلیل این که اینفلوئنسرها را در بیزینس های مختلف می بینیم همین موضوع تاثیرگذاری است. در ادامه با انواع اینفلوئنسر آشنا می شویم.

 

انواع اینفلوئنسر

افراد مشهور: بسیاری از بازیگران (سلبریتی ها)، فوتبالیست ها، هنرمندان و سایر چهره های مشهور در این دسته اند. این افراد به دلیل محبوبیتی که در بین مردم دارند مورد توجه هستند و رفتارشان از جانب طرفداران دنبال می شود.

افراد متخصص: برخی به دلیل مهارت و دانشی که دارند، مخاطبان زیادی آن ها را دنبال می کنند. نظر این اشخاص در حوزه ای که متخصص هستند اهمیت فراوان دارد. عکاسان، برنامه نویسان و… از این گروه می باشند.

تولید کنندگان محتوا: نویسندگان و کسانی که در حوزه تولید محتوا فعالیت می کنند هم می توانند تاثیر گذار باشند. یعنی به خاطر قدرت قلم و مهارت تولید محتوایی که دارند، می توانند جامعه زیادی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار بدهند.

کسانی که فیلم کوتاه می سازند (یوتیوبر یا شاخ های مجازی): افرادی که در اینستاگرام، یوتیوب و دیگر کانال های اجتماعی به تولید فیلم کوتاه می پردازند هم طرفداران زیادی دارند. با رشد شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، این گروه شهرت بیش تری پیدا کرده است.

 

اینفلوئنسر مارگتینگ (influencer marketing) یعنی چه؟

معادل فارسی اینفلوتنسرمارکتینگ، بازاریابی با افراد تاثیرگذار می باشد. اینفلوئنسرمارکتینگ یعنی فرایند جلب اعتماد مخاطبان توسط اینفلوئنسرها و تبدیل آن ها به مشتری.

در گذشته هم به اشکال مختلف، این شکل از بازاریابی وجود داشته است. بازاریابی دهان به دهان نمونه ای از آن ها است. اما در عصر حاضر و با رشد اینترنت شکل رایج تری به خود گرفته است. تقریبا هر کسی که می تواند روی رفتار دیگران اثر بگذارد، می تواند از صفحه اینستاگرام خود کسب درآمد کند. امروزه بسیاری از کسب و کار ها از اینفلوئنسر مارگتینگ برای پیشبرد استراتژی های خود و رسیدن به اهداف تبلیغاتی استفاده می کنند.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چگونه به کسب و کار ما کمک می کند؟

در مقاله مربوط به بازاریابی درون گرا گفتیم که چگونه اثرگذاری تبلیغات سنتی پایین آمده است. از طرفی افراد فقط با دیدن تبلیغ یک محصول، اقدام به خرید نمی کنند. از آن جایی که برای اکثر محصولات، برند های مختلفی وجود دارد، انتخاب شرکت یا برند مناسب سخت تر از گذشته شده است.

اگر از دوستان ما، شخصی از برند خاصی خرید کرده باشد و آن برند را به ما پیشنهاد کند ما هم در تصمیم نهایی خود از نظر دوستمان استفاده می کنیم. اینفلوئنسر ها هم دقیقا نقش دوستمان را دارند؛ یعنی به دلیل اعتمادی که مردم به آن ها دارند، اگر محصول یا خدمات خاصی را معرفی کنند و از آن شرکت رضایت داشته باشند می توانند رفتار خرید مخاطبان را تغییر دهند.

 

هدف از ایجاد کمپین های اینفلوئنسرمارکتینگ چیست؟

قبل از شروع هرچیزی باید مشخص کنیم که هدف ما از اینلوئنسر مارکتینگ چیست؟ فروش بیش تر، برند سازی یا هرچیز دیگری. در ادامه به سه مورد از اهداف متداول در اینفلوئنسر مارکتینگ اشاره می کنیم:

افزایش فروش

روش های مختلفی برای فروش محصول از طریق اینفلوئنسرها وجود دارد. یکی از متداول ترین روش ها تبلیغات در پست ها و استوری ها است؛ به این صورت که ضمن معرفی برند یا محصول از کاربران می خواهند که از طریق لینک پیشنهادی به سایت آن شرکت (فروشگاه آنلاین و…) وارد شوند.

در صورتی که تمایل دارید درباره چگونگی پرداخت سود مشارکت از طریق لینک های همکاری در فروش بیش تر بدانید مقاله کسب درآمد از طریق افیلیت مارکتینگ را مطالعه بفرمایید.

آگاهی از برند

شما با تبلیغ از طریق اینفوئنسر ها می توانید برندتان را در معرض دید میلیون ها بازدیدکننده قرار دهید؛ بسته به نوع کسب و کارتان می توانید مشتریان احتمالی بیش تری را با محصولات خود آشنا کنید و به برندسازی کمک فراوان کنید.

گرفتن اعتماد مخاطبان

اعتمادی که مخطبان به اینفلوئنسر ها دارند خیلی ارزشمند است. کسب و کار های مختلف این موضوع را می دانند و از این مسئله برای گرفتن محبوبیت بیش تر استفاده می کنند و نزد مخاطبان اینفلوئنسرها مورد اطمینان تر ظاهر می شوند.

 

انتخاب اینفلوئنسر

 

انتخاب اینفلوئنسر مناسب

 

اگر می خواهید به شکل بهینه تری در اینفلوئنسر مارکتینگ به نتیجه برسید، باید در انتخاب اینفلوئنسر خیلی دقت کنید. در ادامه می گوییم که چطور این کار را انجام دهید:

اینفلوئنسر با حوزه کاری مان مرتبط باشد

رعایت این موضوع سبب اثربخش شدن تبلیغات مان می شود. زمانی که فعالیت های اینفلوئنسر به برند ما مرتبط است یعنی جامعه بیش تری از مخاطبان اینفلوئنسر ممکن است به محصول یا خدمات مان علاقه نشان دهند. در بسیاری از موارد می بینیم که اینفلوئنسری با تعداد طرفداران کم تر، تاثیرگذاری بیش تری روی مخاطبان خود می گذارد. در واقع تنها تعداد مخاطبان ملاک نیست بلکه قدرت اثرگذاری اینفلوئنسر است که برای ما اهمیت دارد.

سابقه و بیشینه اینفلوئنسر

اگر کسب و کار ما در رابطه با حمایت از محیط زیست باشد نباید با اینفلوئنسری همکاری کنیم که لباس هایی به تن می کند که از چرم حیوانات است. توجه به گذشته اینفلوئنسر باعث می شود تبلیغات ما بیش تر مورد اطمینان مشتریان قرار بگیرید.

اینفلوئنسر باید با محصولی که معرفی می کند آشنا باشد

بهتر است اینفلوئنسر ها قبل از این که به تبلیغ از محصولات برند ما بپردازند، خودشان از آن ها استفاده کرده باشند. به این ترتیب می توانند با شناخت بهتری برند ما را به دیگران معرفی کنند. سعی کنید قبل از شروع فعالیت های اینفلوئنسر مارکتینگ با اینفلوئنسر ها تماس داشته باشید و مطمئن شوید که محصول یا خدمات تان برای آن ها جذاب است. در این صورت اگر همکاری نتیجه خوبی داشت، می توانید به صورت بلند مدت با اینفلوئنسر کار کنید.

 

 

کمپین خود را از طریق کدام کانال های ارتباطی ایجاد کنیم؟

 

انتخاب کانال ارتباطی مناسب برای اینفلوئنسر مارکتینگ

 

برای ایجاد کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ، باید بدانیم که مشتریان ما از چه شبکه های اجتماعی بیش تر استفاده می کنند.

به این منظور توجه به حوزه کار مان و همچنین شناخت دقیق تر از اطلاعات دموگرافی مشتریان، به ما کمک می کند که شبکه اجتماعی مناسب را پیدا کنیم. یوتیوب، اینستاگرام، توییتر و… هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد و ما باید شبکه ای را انتخاب کنیم که مشتریان ما راحت تر به خدمات مان دسترسی داشته باشند.

 

چگونه در اینفلوئنسرمارکتینگ موفق شویم؟

رعایت یک سری نکات به شما کمک می کند که در هزینه های اینفلوئنسر مارکتینگ صرفه جویی کنید و در آخر نتیجه بهتری بدست بیاورید. به چند مورد از این نکات اشاره می کنیم:

  • مراقب نظرات منفی اینفلوئنسرها باشید. همان طور که افراد تاثیر گذار می توانند به تعریف از کسب و کارتان بپردازند، نظر مخرب آن ها هم می تواند منجر به از دست رفتن اعتبارتان شود. به این منظور تیم بازاریابی همیشه باید آمادگی برخورد با این موضوع را داشته باشد.

 

  • حضور اینفلوئنسرها در مراسم های افتتاحیه می تواند شروع خوبی برای هر کسب و کاری باشد. شکل دیگر استفاده از حضور اینفلوئنسرها برگزاری قرعه کشی ها توسط این اشخاص است که اخیرا این قضیه را بیش تر مشاهده می کنیم. در این باره توجه به اینفلوئنسرهای محلی هم می تواند موثر باشد.

 

  • بودجه بندی صحیح داشته باشید. ممکن است محصولتان به خوبی دیده شود اما سرمایه ای که برای اینفلوئنسر مارکتینگ در نظر گرفته بوده اید بیش از نتیجه ای بود که بدست آورده اید. پس توجه به بازگشت سرمایه هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

  • بهتر است به مخاطبان اینفلوئنسرها انگیزه بدهید که از خدمات کسب و کارتان استفاده کنند. ارائه کد تخفیف برای خرید محصول می تواند ایده خوبی باشد.

 

با گذشت زمان و زیاد شدن کسب و کارها مردم سعی می کنند به برندی اعتماد کنند که توسط افراد دیگر تایید شود. این موضوع رفته رفته اهمیت بیش تری هم پیدا خواهد کرد. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر تمایل داشتید این مقاله را در شبکه های اجتماعی تان به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.