چرا باید انضباط شخصی داشته باشیم؟ نقش انضباط شخصی در موفقیت

0

افراد موفق برای رسیدن به اهدافشان روش های منحصر به فرد خود را داشته اند اما آنچه که مسلم است در یک سری عادات و ویژگی ها که در مقاله 11 عادت افراد موفق به آن پرداخته ایم، با هم مشترک اند. یکی دیگر از این ویژگی ها که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم، انضباط شخصی (یا خود کنترلی) است!

انضباط شخصی یک مفهوم درونی است که نباید آن را با نظم بیرونی اشتباها یکی فرض کرد. در ادامه به بررسی کامل آن می پردازیم و اهمیت انضباط شخصی در زندگی را بیان می کنیم. در انتهای مقاله هم شما را با روش هایی که در افزایش نظم شخصی موثرند آشنا خواهیم کرد.

 

انضباط شخصی

انضباط شخصی با مرتب بودن و قانونمند متفاوت است. زیرا همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم انضباط شخصی یک نظم درونی است ولی احترام به قوانین جامعه یک نظم از بیرون است که ملزم به رعایت آن هستیم.

در انضباط شخصی هیچ فشار خارجی روی تصمیمات ما وجود ندارد و خود ما هستیم که برای اعمال قوانین شخصی تصمیم می گیریم.

تا این جا به تفاوت بین نظم بیرونی و انضباط شخصی اشاره کردیم. حالا نوبت تعریف دقیق انضباط شخصی است:

تعیین قوانین درونی برای رسیدن به هدف شخصی

این محدودیت هایی که برای خود تعیین می کنیم طبعا با گذشتن از لذت های زود گذر و به تعویق انداختن آن ها همراه است.

رعایت کردن قوانین بیرونی برای آن که یک مجموعه منظم به درستی کار کند ضروری است. مثلا به قوانین رانندگی احترام می گذاریم چون به نظم حاصل از آن برای عبور و مرور نیاز داریم. در انضباط شخصی هم باید به قوانینی که برای خود تعیین می کنیم احترام بگذاریم زیرا لازمه رسیدن به هدف، قرار داشتن در یک نظم است که خودمان موجب آن می شویم.

البته که داشتن انضباط شخصی در نهایت منجر به مرتب بودن و داشتن نظم بیرونی می شود اما این مفاهیم در تعریف از هم جدا می باشند.

 

 

چرا باید انضباط شخصی داشته باشیم؟

 

چرا باید انضباط شخصی داشته باشیم؟

 

گفتیم که لازمه ی موفقیت فردی احترام گذاشتن به قوانین شخصی است که خودمان آن را تعیین می کنیم.

ما باید بپذیریم که در جهان واقعی زندگی می کنیم که نظم و ترتیب دارد. برخورد ما با واقعیات بسیار اهمیت دارد اینکه چگونه برای خود هدفی دست یافتنی تعیین کنیم و قبول کنیم که در این جهان منظم لازمه ی رسیدن به هدف، زمان گذاشتن و تلاش برای رسیدن به آن است.

باید بر اساس حقیقتی که با آن رو به رو هستیم برنامه ریزی کنیم و صرفا خواستن یک نتیجه مطلوب و منتظر بودن برای یک اتفاق خاص کافی نیست. مثلا نمی توانیم که مسیر دو ساعته را در چند دقیقه پیمایش کنیم. این مثال شاید بدیهی باشد اما در واقعیت وقتی شروع به برنامه ریزی برای هدف مشخصی می کنیم آنچه که برای ما مهم است نتیجه مطلوب است اما سختی ها وحقایق مسیر رسیدن تا موفقیت را نمی توانیم به درستی ارزیابی کنیم. به همین دلیل است که کمال گرایی عامل اصلی ناکامی ما در رسیدن به هدف است.

 

 

عواملی که در افزایش انضباط شخصی مهم اند

قبل از گرفتن تصمیم خوب فکر کنید. زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید. می توانید افکارتان را روی کاغذ بیاورید و چالش های آینده را پیش بینی کنید.

اهداف واضح داشته باشید. بدانید که دقیقا برای چه کاری برنامه ریزی می کنید و ببینید که آیا رسیدن به آن هدف ارزش گذشتن از لذت های دیگر را دارد؟

در مسیر رسیدن به هدفتان تداوم داشته باشید. لازمه هر موفقیتی پافشاری و استمرار است و باید قاطعانه پای قوانینی که وضع کرده اید بایتستد.

عقل سالم در بدن سالم! جمله معروفی است که از اهمیت سلامتی می گویید. قطعا برای گرفتن تصمیم درست و نظم در اجرای آن نیازمند سلامت روحی و جسمی می باشیم.

و…

 

به کار گرفتن انضباط شخصی در زندگی

 

انضباط شخصی در زندگی

 

قبل از هرگونه برنامه ریزی و تعیین قوانین شخصی باید یک چرایی قوی داشته باشیم. زیرا قانون گذاشتن، زمانی منجر به موفقیت می شود که یک دلیل خوب داشته باشیم زیرا قرار است از خیلی چیزاها بگذریم پس باید ارزش این کار را داشته باشد.

مسئله دیگر مفهوم زمان است. کاری را که امروز می توان انجام داد نباید بی دلیل به تعویق انداخت. وقتی انجام کاری را به تاخیر می اندازیم، یک مشغله ذهنی برای خود ایجاد می کنیم که دیگر نمی توانیم صد در صد از زمان خود استفاده کنیم زیرا همیشه فکرمان درگیر کار مهم تر است.

روتین و تکرار روزانه هم در منظم کردن ما نقش زیادی دارد. اگر بخواهیم راجع به تمام کار هایی که در طول روز انجام می دهیم در همان لحظه تصمیم بگیریم انرژی زیادی را از دست می دهیم. اما داشتن یک سری عادات خوب و منظم، سرعت ما را در انجام امور بیش تر می کند در نتیجه انرژی خود را برای گرفتن تصمیم های مهم تر ذخیره می کنیم.

 

کتاب معجزه انضباط شخصی با 9 گام

تا قبل از سال 2010 کسی به طور مفصل به انضباط شخصی نپرداخته بود تا این که بریان تریسی نویسنده مشهور آمریکایی مفهوم انضباط شخصی را برای اولین بار به صورت یک کتاب نوشت و عقیده دارد برای رسیدن به انضباط شخصی باید این 9 گام را بر داریم:

  • درست فکر کردن
  • برنامه ریزی روزانه
  • مدیریت روزانه
  • جرات داشتن
  • عادات سلامتی
  • پس انداز و سرمایه گذاری
  • سخت کوشی
  • یادگیری
  • استمرار و پافشاری

 

یک نکته مهم دیگر!

در مورد تصمیم هایی که می گیریم همیشه عوامل زیادی دخالت دارند مثل خانواده، جامعه، مسائل مالی و… این عوامل خوب بودن تصمیم ما را از دید دیگران مشخص می کنند. یعنی می خواهیم تصمیمی بگیریم که مورد تایید دیگران باشد و از نظر آن ها کار درستی انجام دهیم.

اما توجه کنید که در نهایت این خود ما هستیم که باید مسئولیت این تصمیمات را بپذیریم. پس تعیین درست ارزش های شخصی به دور از انتظارات دیگران و پایبند بودن به قوانینی که برای خود تعریف کرده ایم لازمه ی رسیدن به انضباط شخصی می باشد.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.