چگونه از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing) کسب درآمد کنیم؟

0

با افزایش تعداد کسب و کارها، روش های بازاریابی هم تغییر می کند؛ یکی از بهترین روش ها برای افزایش فروش سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ است. افیلیت مارکتینگ، تقریبا دو دهه است که مورد توجه کسب و کارها و فروشگاه های اینترنتی قرار گرفته است.

دراین مقاله از تعریف سیستم همکاری در فروش تا به کار گیری آن در فروشگاه های آنلاین صحبت خواهیم کرد.

 

همکاری در فروش (Affiliate Marketing) به چه معناست؟

افیلیت مارکتینگ نوعی بازاریابی برای فروش محصول است. در سیستم افیلیت مارکتینگ علاوه بر فروشنده و خریدار، شخص سومی به نام بازاریاب یا واسطه قرار دارد. به این صورت که بازاریاب در ازای معرفی مشتری به فروشنده و خرید محصول مورد نظر در سود حاصل از فروش محصول، شریک می شود. قرار نیست که در این روند، قیمت محصول افزایش یابد؛ در واقع آنچه که به بازاریاب به عنوان پورسانت پرداخت می شود، بخش کمی از سود می باشد.

هدف کلی سیستم همکاری در فروش، افزایش فروش یا افزایش ترافیک است؛ به طوری که بازاریاب از طریق کانال های ارتباطی که در آن ها فعال است روی مخاطبین خود تاثیر می گذارد و به معرفی محصول می پردازد. یعنی بازاریاب باید مشتریان بالقوه را به خرید کردن از سایت فروشگاه ترغیب کند.

آمازون اولین سایتی بود که سیستم همکاری در فروش را راه اندازی کرد. پس از موفقیت این سیستم، کسب و کار های دیگر هم به استفاده از افیلیت مارکتینگ روی آوردند. در ایران هم مدتی است که این سیستم رواج پیدا کرده و فروشگاه های آنلاین از این طریق به معرفی محصولاتشان می پردازند. معروف ترین سایتی که از این سیستم استفاده می کند دیجی کالا است؛ در ادامه برای آشنایی بیش تر شما، مراحل ثبت نام در سیستم افیلیت مارکتینگ دیجی کالا را مشاهده می کنید.

 

ثبت نام در سیستم افیلیت مارکتینگ دیجی کالا

ابتدا وارد صفحه همکاری در فروش می شوید و روی ثبت نام کلیک می کنید. پس از وارد کردن ازاطلاعات شخصی (نام، ایمیل، شاره تلفن و…) ثبت نام خود را نهایی می کنید. سپس از قسمت ورود، وارد پنل کاربری خود می شوید. در این قسمت یک سری اطلاعات کلی در رابطه با درآمد، میانگین کلیک، تعداد محصولات و… وجود دارد.

 

صفحه ورود افیلیت مارکتینگ

 

پس از این که وارد صفحه خود شدید، باید به قسمت پروفایل بروید (چرخ دنده گوشه بالا سمت راست) و شماره شبا خودتان را وارد کنید؛ تا در صورت انجام تراکنش توسط مشتریانی که از طرف شما خرید کرده اند، مبلغ پورسانت به حساب شما واریز شود.

 

وارد کردن اطلاعات بانکی

 

در ادامه باید مشخص کنید که از چه طریقی می خواهید محصولات فروشگاه را معرفی کنید. به این منظور وارد قسمت مدیریت رسانه می شوید و کانال تبلیغاتی (وب سایت، اینستاگرام و…) خود را مشخص می کنید و آدرس و موضوع فعالیت تان را وارد می کنید.

 

مشخص کردن کانال تبلیغاتی

 

توجه کنید که اگر رسانه تبلیغاتی شما از نوع وب سایت باشد، باید در قسمت پروفایل، ایمیل سازمانی وب سایت را وارد نمایید. جهت دریافت ایمیل سازمانی می توانید به قسمت cpanel سایت خود مراجعه کرده و برای ایجاد ایمیل درخواست کنید.

پس از انجام مراحل بالا باید منتظر باشید تا مدیریت سیستم اطلاعات شما را تائید کند. در این قسمت هدف ما فقط آشنایی با مراحل ثبت نام در سیستم های افیلیت مارکتینگ بود؛ در ادامه با روند فروش و چگونگی پرداخت پورسانت به افراد واسطه خواهیم پرداخت.

 

روند بازاریابی در افیلیت مارکتینگ

در این قسمت بازاریابی و فرایند فروش در افیلیت مارکتینگ را بررسی می کنیم. برای هر محصول یک لینک اختصاصی در اختیار بازاریاب قرار می گیرد؛ این لینک از طریق کانال های تبلیغاتی که بازاریاب در آن ها فعالیت دارد منتشر می شود؛ اگر آن محصول از نظر کاربران جذاب باشد، کاربران از طریق لینک مربوط به آن، وارد سایت فروشگاهی می شوند؛ در صورتی که از طریق کاربران خریدی صورت بگیرد، سود حاصل از فروش (پورسانت) به بازاریاب پرداخت می شود.

گاهی ممکن است که کاربری از طریق لینک بازاریاب وارد سایت فروشگاه شود اما مثلا ده روز بعد اقدام به خرید کند. در این صورت هم آن کاربر شناسایی شده و سود حاصل از فروش به بازرایاب تعلق می گیرد.

 

هدف ما از به کارگیری افیلیت مارکتینگ چیست؟

اهداف مختلفی از به کارگیری افیلیت مارکتینگ وجود دارد؛ یعنی بستگی به کسب و کار و استراتژی ما دارد. چند مورد از رایج ترین اهداف استفاده از همکاری در فروش را بررسی می کنیم:

 

افزایش فروش

متداول ترین هدف افیلیت مارکتینگ افزایش فروش است؛ بازاریاب با توجه به قیمت محصولی که معرفی می کند، پورسانت دریافت می کند. یعنی میزان پورسانت دریافتی به قیمت محصولات وابسته است.

عضویت در سایت

 

عضویت در سایت

 

یکی دیگر از اهداف رایج در افیلیت مارکتینگ ثبت نام کاربران در سایت است. یعنی به ازای تعداد افرادی که در سایت مورد نظر عضو شده اند، به واسطه ها پورسانت داده می شود.

افزایش بازدیدکننده

گاهی هدف یک سایت بالا بردن بازدید کننده است؛ به این صورت باید از طریق کانال های تبلیغاتی، کاربران به سمت سایت اصلی هدایت شوند.

تبلیغ آگهی

در این حالت، تبلیغ سایت به صورت بنر یا هر شکل دیگری در رسانه های مختلف منتشر می شود. در این شیوه، جدای از این که کاربران کلیک کنند یا نه، بابت تبلیغ اگهی به افراد واسطه پورسانت پرداخت می شود.

 

چه کسانی می توانند از طریق همکاری در فروش کسب درآمد کنند؟

اگر بخواهید به عنوان بازاریاب یا واسطه فروش در این سیستم فعالیت کنید، باید بدانید که در ابتدا سرمایه چندانی نیاز ندارید؛ از طرفی مهارت خاصی هم لازم نیست که داشته باشید. برای فعالیت در افیلیت مارکتینگ تنها به اینترنت نیاز دارید.

همکاری در فروش برای شروع می تواند یک شغل پاره وقت باشد؛ زیرا کارهای مربوط به بازاریابی را در خانه هم می توانید انجام دهید؛ یعنی دیگر نیاز نیست مانند شغل های دیگر مسافتی را تا رسیدن به محل کار طی کنید (صرفه جویی در زمان).

اگر صاحب کسب و کار کوچکی هستید، می توانید از طریق همکاری در فروش افراد بیش تری را با کسب و کار خود آشنا کنید؛ یعنی با استفاده از افیلیت مارکتینگ، در کنار فروش بیش تر به برندسازی هم کمک کرده باشید. به این ترتیب در حوزه کاری تان شناخته تر می شوید.

 

 

چگونه یک سیستم همکاری در فروش راه اندازی کنیم؟

 

راه اندازی سیستم افیلیت مارکتینگ

 

در صورتی که سایت شما برنامه نویسی شده است، یعنی توسط که طراح سایت ایجاد شده، باید سیستم همکاری در فروش برنامه نویسی شود؛ یعنی کار برنامه نویس است و باید مبلغی را به او پرداخت کنید.

اگر هم سایت شما با وردپرس پیاده سازی شده است، کار چندان سختی ندارید! کافی است که افزونه های مربوطه را نصب کنید که نسبت حالت قبلی بسیار آسان تر است. به عنوان مثال یکی از افزونه های رایج که برای افیلیت مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرد، افزونه AffiliateWP است.

 

سیستم همکاری در فروش چه مزایایی برای فروشگاه های آنلاین دارد؟

استفاده از افیلیت مارکتینگ مزایای زیادی دارد. در این قسمت به دو مورد از مهم ترین آن ها می پردازیم:

افزایش فروش: اولین و مهم ترین هدف از به کارگیری این سیستم بالا بردن فروش است. به دلیل معرفی محصول به افراد بیش تر، برند کسب و کار شناخت تر می شود؛ یعنی در آینده مشتریان بالقوه بیش تری با سایت فروشگاه آشنا می شوند که این موضوع تاثیر مستقیمی بر افزایش فروش در آینده خواهد داشت.

بهبود سئو: همان طور که تا به اینجا متوجه شده اید، مشتریان سایت فروشگاهی از طریق لینک هایی وارد سایت می شوند که توسط بازاریابان معرفی شده اند. یعنی در این روند، بک لینک های فراوانی از طریق کانال های تبلیغاتی مختلف بدست می آید که برای سئو سایت بسیار ارزشمند است. همچنین گفتیم که هر کدام از بازاریابان یک پنل کاربری دارند، از این رو برای چک کردن اطلاعات مربوطه، مدام به سایت مراجعه می کنند و به این صورت باعث افزایش بازدید از سایت می شوند.

 

بهبود سئو

 

 

انواع افیلیت مارکتینگ

فروش محصولات فیزیکی

شکل متداول افیلیت مارکتینگ، فروش محصولات فیزیکی است. در این حالت پورسانتی که برای فروش محصول در نظر گرفته می شود متفاوت است. به دلیل تنوع در قیمت محصولات، نمی شود یک  پورسانت ثابت برای همه در نظر گرفت و معمولا یک بازه را تعیین می کنند مثلا بین 1 تا 10 درصد از قیمت محصولی که می فروشیم.

محصولات دانلودی

یکی از بهترین انواع افیلیت مارکتینگ است. این محصولات می توانند فیلم، آهنگ، کتاب الکترونیک و هرچیز دیگری باشند. در فروش محصولات دانلودی، سود بیش تری به عنوان مشارکت در فروش به بازاریابان تعلق می گیرد. معمولا تا 30 درصد از قیمت محصول دانلودی به بازاریابان پرداخت می شود.

استفاده از خدمات

شرکت های هاستینگ را در نظر بگیرید؛ بسیاری از مقالات به معرفی و بررسی شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ می پردازند. در قسمت های مختلف مقاله ضمن نقد و بررسی شرکت هاستینگ، لینک ورودی به سایت هاستینگ را قرار داده اند. برخی از کاربران هنگام مطالعه مقاله از طریق آن لینک وارد سایت شرکت ارائه خدمات هاستینگ می شوند و اقدام به تهیه هاست می کنند؛ به این ترتیب به سایتی که مقاله را نوشته (به عنوان واسطه) مبلغ پورسانت پرداخت می شود.

دعوت از دوستان

برخی از سرویس ها کاربران شان را تشویق می کنند تا افراد جدیدی را معرفی کنند. به این صورت هم برای معرف و هم برای کسی که معرفی شده مبلغی به عنوان اعتبار استفاده از سرویس پرداخت می شود.

یکی از متداول ترین این سرویس ها تاکسی های اینترنتی هستند؛ اگر دوستان خود را به استفاده از این سیستم دعوت کنیم، هم برای آن ها و هم برای خودمان مبلغی به عنوان اعتبار واریز می شود.

 

دعوت از دوستان برای استفاده از سرویس

 

 

بازاریابان از چه طریقی مشتری جذب می کنند؟

حالا می خواهیم روش هایی را بررسی کنیم که بازاریابان از طریق آن ها اقدام به جذب مشتری می کنند:

شبکه های اجتماعی

متداول ترین رسانه ای که برای جذب مشتری استفاده می شود، شبکه های اجتماعی است. اینستاگرام، کانال های تلگرام و… از معروف ترین شبکه های اجتماعی است که در ایران هم مخاطبین زیادی دارند. اگر می خواهیم کاربران زیادی را به خرید کردن ترغیب کنیم باید محتوایی به آن ها ارائه دهیم که جذاب باشد و توجه آن ها را جلب کنید.

اینفلوئنسرها

افرادی که به آن ها اینفلوئنسر گفته می شود، تاثیر زیادی بر مخاطبین شان دارند. اینفلوئنسرها می توانند از تاثیرگذاری خود جهت ترغیب کاربران به خرید محصول استفاده کنند. حتما پیج های افراد معروف اینستاگرام را دیده اید که در قسمت بیوگرافی لینک دعوت گذاشته اند و یا از طریق استوری هایشان مخاطبین را به خرید محصول خاصی دعوت می کنند.

تولید محتوا

درباره ترغیب مشتریان از طریق قیف بازاریابی محتوا و ایجاد سرخ توضیح داده ایم. لازم است که از قدرت نوشتن محتوا توسط وبلاگ نویسان استفاده کنید. محتوای خوب کاربران را جذب می کند و اگر بتوانید در رابطه ما حوزه ای که بازاریابی می کنید محتوای خوبی تولید کنید، شانس بالایی برای فرستادن مشتریان به سایت فروشگاه از طریق CTA های ترغیب کننده، خواهید داشت.

 

معایب سیستم های همکاری در فروش

مشتریان تنها یک بار از طریق بازاریاب ها به خرید محصول می پردازند. یعنی دفعات بعدی که می خواهند محصول را بخرند، مستقیم وارد سایت فروشگاه می شوند؛ این به معناست که همیشه باید به دنبال مشتریان جدید باشیم.

موضوع بعدی درآمد است؛ در این سیستم هیچ تضمینی برای داشتن یک درآمد ثابت نیست و باید مدام روش های مختلقی را برای جذب مشتری امتحان کنید. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، در ابتدای شروع این کار را به عنوان شغل پاره وقت در نظر بگیریم.

مسئله ای که از همه مهم تر است، بحث اعتبار است. افراد واسطه هیچ گونه نظارتی بر کیفیت کالا ندارند؛ یعنی تنها به معرفی آن می پردازند. به این صورت اگر محصول بی کیفیتی به مشتریان ارائه شود، باعث بدنامی بازاریاب و بی اعتبار شدن او می گردد.

چگونه در افیلیت مارکتینگ موفق شویم؟

حالا با روند بازاریابی در افیلیت مارکتینگ آشنا شدیم. در پایان لازم است که با یک رعایت یک سری نکات مهم بتوانید از افیلیت مارکتینگ به شکل بهینه تری استفاده کنید.

مخاطب خود را بشناسید

 

مخاطب شناسی

 

بررسی اطلاعات دموگرافی مخاطبان مثل سن، جنسیت و… به شما کمک می کند که نیاز آن ها بهتر بشناسید و محصولی به آن ها معرفی کنید که لازم داشته باشند. شناختن نیاز مخاطب و احترام به آن، اصل مهمی در بازاریابی است.

گوگل آنالیتیکس خدمتی ارزشمند از گوگل است که در شناختن مخاطبین کمک زیادی به شما می کند. این ابزار می تواند اطلاعاتی درباره دموگرافی کاربران، منبع ترافیک و سایر اطلاعات کاربردی در اختیار شما قرار دهد.

از کیفیت محصولی که تبلیغ می کنید مطمئن باشید

اعتماد مشتریان از هر چیزی  مهم تر است. ترجیحا محصولی را معرفی کنید که قبلا تجربه استفاده از آن را داشته اید و یا فیدبک های خوبی از آن گرفته اید. راز ماندگاری هر کسب و کاری، صداقت است.

استراتژی های مختلف داشته باشید

روش های مختلف را امتحان کنید. به یک استراتژی تکیه نکنید زیرا با گذشت زمان روش های قدیمی منسوخ می شوند. پس بروز بودن یکی دیگر از نکاتی است باید به آن توجه کنید.

در کانال های تبلیغاتی خود محتوای با کیفیت منتشر کنید

برای تبلیغ محصولات محتوای کاربر پسند تولید کنید. بدیهی است که محتوای جذاب بیش تر کلیک می خورد. همچنین با انتشار محتوای باکیفیت، اطمینان بیش تری از جانب مخاطب دریافت می کنید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.