استفاده از زمان های مرده با ۷ راهکار مفید

0

حتما زمان هایی را به خاطر دارید که فقط به فکر خلاص شدن از آن موقعیت بوده اید. زمان هایی که برای رفت و آمد در اتوبوس و مترو و… گذرانده اید چقدر بوده؟ یا زمانی که در مطب پزشک خودتان را با مجلات یا نگاه کردن به اطراف مشغول کرده اید چطور؟ و از همه مهم تر چقدر از عمرتان در ترافیک گذشته است و عذاب کشیده اید؟ همه ی این موارد، زمان های شماست که به راحتی از دست داده اید و همچنان این زمان های مرده وجود خواهند داشت.

در این مقاله چند راه کار مفید به شما معرفی می کنیم که با به کارگیری آن ها می توانید زمان های مرده خود را برگردانید و از شر این لحظات طاقت فرسا رها شوید.

 

چک کردن ایمیل و شبکه های اجتماعی

ما بالاخره باید زمانی را برای پاسخ دادن به ایمیل ها و پیام های شبکه های اجتماعی دیگر اختصاص دهیم. وقتی در زمان های عادی آن ها را چک می کنیم ممکن است در برنامه ریزی روزانه ما اثرگذاری منفی داشته باشند و زمان زیادی را از ما بگیرند.

اگر در زمان های انتظار یا رفت و آمد پیام هایمان را چک کنیم، دیگر نگران از دست دادن زمان نمی باشیم و با خیالی راحت تر ایمیل های خود را پاسخ می دهیم.

 

نعمت بزرگی به نام کتاب صوتی

 

پادکست و کتاب های صوتی

 

 

در عصری زندگی می کنیم که دسترسی زیادی به منابع صوتی داریم. وقتی که کار خاصی نمی توانیم انجام دهیم و یک جورایی دست مان بسته است چه کاری بهتر از گوش دادن به فایل های صوتی!

پیشنهاد می کنم یک لیست از پادکست ها و کتاب های صوتی مورد علاقه خود تهیه کنید تا در رفت و آمد های روزمره به آن ها گوش دهید. حتی اگر راننده اید با همین فایل های صوتی، می توانید ماشین خود را به یک دانشگاه متحرک تبدیل کنید!

 

با نزدیکان خود تماس بگیرید

شاید خیلی از اطرافیانتان از شما گله می کنند که چرا به یاد آن ها نیستید و حال آن ها را نمی پرسید. شما هم در پاسخ مشغله های کاری خود را بیان می کنید. اما اگر فکر کنید می بینید که در همین زمان هایی که به سادگی از دست می دهید می توانید با دوستان و اقوام خود تماس بگیرید و اینگونه از حال نزدیکانتان هم باخبر شوید.

 

 گفت و گو با افراد جدید

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. وقتی در محیط های جدید با غریبه ها گفت و گو می کنید، کم ترین دست آورد این گفت و گو تبدیل کردن زمان های کسل کننده به کسب تجربه های جالب از طرف مقابل می باشد. شاید بعد از مدتی، یک جایی آن صحبت ها و تجربه ها به کارتان بیاید.

 

با گوشی خود سرگرم شوید

 

سرگرم شدن با گوشی

 

گوشی های ما قابلیت های بسیاری دارند که شاید از آن ها بی خبر باشیم. از طرفی زمان هایی که مشغول انجام کار و تحصیل و… می باشیم هم شاید منطقی نباشد که این قابلیت ها را کشف کنیم. پس چه زمانی بهتر از همین زمان هایی  که بی خودی تلف می شوند!

همچنین وقت هایی که حوصله نداریم، بازی کردن با گوشی هم می تواند گزینه خوبی باشد. به خصوص بازی های فکری که به سلامت ذهن ما کمک می کند و موجب می شود که زمان های خسته کننده سریع تر بگذرند.

 

یادگیری زبان جدید

یکی از بهترین راه ها برای استفاده از زمان های مرده، افزایش دایره لغات یک زبان خارجی است. امروزه با استفاده از فلش کارت ها یا اپلیکیشن ها می توانید به مرور و یادگیری لغات بپردازید و اینگونه دیگر بهانه کمبود وقت برای یاد گرفتن زبان را هم نخواهید داشت.

 

خیال پردازی

 

رویا بافی و آینده نگری

 

فکر کردن به اهداف آینده و تجسم رسیدن به آن ها لذت بخش است. یکی از ویژگی های مشترک انسان های موفق و کارآفرین، همین خیال پردازی است. وقتی به هدفتان فکر می کنید ناخودگاه به مسیر رسیدن به آن نزدیک تر می شوید.

از دیگر فواید خیال پردازی هم می توان به جلوگیری از مشکلات حافظه ای که منجر به زوال عقل می شوند اشاره نمود.

زمان های مرده هیچ وقت از بین نمی روند بلکه گذراندن این زمان ها بستگی به خود ما دارد. در حال حاضر که روز به روز به مشغله های فکری و شغلی ما اضافه می شود اهمیت استفاده از زمان های مرده بیش از گذشته احساس می شود. اگر این مقاله برای شما مفید آن را به اشتراک بگذارید.

در رابطه با بهره وری بهتر از زمان پیشنهاد می کنم مقاله انضباط شخصی را هم مطالعه بفرمایید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.