ارز دیجیتال چیست؟ با انواع ارزهای دیجیتال آشنا شوید

0

 

در سال های گذشته شاهد ظهور و رشد انواع ارز دیجیتال بوده ایم. یکی از تفاوت های ارز های رسمی (ریال، دلار و…) با ارز های دیجیتال (بیت کوین و…) در این است که ارز های رسمی دارای پشتوانه فیزیکی (طلا) می باشند؛ اما در مورد ارز های دیجیتالی این موضوع وجود ندارد. در این مقاله به تعریف و معرفی انواع ارز های دیجیتالی می پردازیم؛ درباره استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) توضیح خواهیم داد و راه های بدست آوردن آن را بررسی می کنیم.

 

ارز دیجیتال (رمز ارز) چیست؟

ارز دیجیتال، به زبان ساده پول الکترونیکی است که کد نویس شده باشد. بسیاری از ارز های دیجیتالی روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین قرار دارند. اما بلاک چین یعنی چه؟

بلاک چین، یک نوع سیستم ثبت اطلاعات (پایگاه داده) است که شامل بلوک هایی می باشد که به شکل زنجیره واری به هم متصل اند. در این بلوک ها اطلاعات هر تراکنش همچون مبلغ ارز دیجیتال، مبدا ارسال، مقصد و… وجود دارد. هر بلوک رمز مخصوص به خود را دارد و هم چنین رمز بلوک قبلی؛ به همین دلیل در صورت دست کاری و تقلب در اطلاعات هر بلوک، دیگر آن بلوک و بلوک های بعد از آن، اعتباری نخواهند داشت!

در انتقال ارز های دیجیتال به اجازه هیچ سازمان و نهادی نیاز نداریم. یعنی هر کس می تواند هر مبلغی ارز دیجیتال بخرد یا بفروشد. اما تراکنش ها باید توسط کسانی که در تولید ارز دیجیتالی شرکت دارند (نود ها) تایید شود.

در تراکنش ارز های دیجیتال، هویت افراد ناشناس می ماند و نیازی به داشتن مدارک خاصی برای انجام تراکنش نیست. غیر متمرکز بودن ارز های دیجیتالی دلیل مجبوبیت آن هاست. شما برای آن که ارز دیجیتالی بخرید یا بفروشید نیازی به افتتاح حساب بانکی ندارید.

از دیگر نکات مهم ارز های دیجیتال، بازگشت ناپذیری آن هاست. باید توجه کنید در صورت تراکنش اشتباه (بر خلاف تراکنش های بانکی) دیگر امکان بازگشت وجود ندارد!

 

انواع ارز های دیجیتال

 

انواع ارز های دیجیتال

 

طی سال های گذشته، ارز های دیجیتال زیادی معرفی شده اند. بسیاری از آن ها رشد چشم گیر داشته اند اما پس از مدتی دیگر اسمی از آن ها باقی نماند!

ارز های دیجیتال به دلیل نوپا بودن، نوسانات زیادی دارند. برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال جهت استخراج یا سرمایه گذاری باید به عواملی همچون سابقه، جهانی بودن، شبکه پشتیبانی، میزان مارکت کپ و ساختار (یا بلاگ چین) توجه کرد.

در ادامه چند مورد از ارز های دیجیتالی معروف را معرفی می کنیم:

بیت کوین (BTC)

اولین و معروف ترین ارز دیجیتال بیت کوین است. احتمالا شما هم اولین بار با اسم بیت کوین به مفهوم ارز های دیجیتال پی برده اید. ارزش بیت کوین طی چند سال گذشته از چند صدم دلار به چند هزار دلار رسیده است!

گفته می شد که بیت کوین در سال 2009 توسط شخصی به نام ساتوشی ناکوموتو طراحی و منتشر شده است که بعدها بسیاری هویت او را جعلی خوانده اند. برای خرید بیت کوین نیاز نیست که حتما یک واحد بیت کوین بخرید؛ واحد های کوچک تر بیت کوین، میلی بیت و ساتوشی نام دارند.

مدت زمان تکمیل بلاک (که برابر است با زمان انجام تراکنش) در بیت کوین، 10 دقیقه است.

 

اتریوم (ETH)

اتر، یک ارز دیجیتالی در شبکه اتریوم است. به منظور انجام تراکنش باید از توکن های کوچک تر اتر استفاده کرد. هر یک اتر برابر است با یک میلیون سابو.

اتریوم بستری برای قرارداد های هوشمند است و زمان تکمیل بلاک در انجام تراکنش برای اتریوم حدود 14 ثانیه می باشد.

 

لایت کوین (LTC)

لایت کوین، توسط کارمند سابق گوگل (چارلی لی) ایجاد شد. لایت کوین از لحاظ فنی شبیه به بیت کوین است. کلیه تراکنش های لات کوین در دفتر توزیع بلاک چین ثبت می شوند.

مزیت لات کوین در این است که تراکنش ها در این شبکه به سادگی انجام می شوند. زمان تکمیل بلاک برای لات کوین 2.5 دقیقه می باشد.

 

ریپل (XRP)

ریپل به عنوان یکی از ارز های دیجیتالی ارزان شناخته شده است. هدف اصلی ریپل ارائه خدمات به بانک هاست. سرعت انجام تراکنش در ریپل بسیار بالاست.

از دیگر ویژگی های این ارز دیجیتالی می توان به امکان رهگیری تراکنش و کارمزد بسیار پایین اشاره کرد. 

 

استخراج ارز های دیجیتال

برای بدست آوردن ارز های دیجیتال هم می توانید آن ها را (برای سرمایه گذاری) بخرید و هم در صورت داشتن سخت افزار مناسب، خودتان ارز دیجیتالی تولید کنید.

ارز های دیجتالی طی فرایندی به نام استخراج (ماینینگ) به دست می آیند. تا زمانی که به اینترنت و سخت افزار مناسب دسترسی داشته باشیم، می توانیم ارز دیجیتال استخراج کنیم. در واقع فرایند استخراج ارز دیجیتال مانند استخراج طلا از معدن طلا است. اما این بار معدن طلا، همان اینترنت است. به کسی هم که ارز دیجیتال استخراج می کند ماینر (معدنچی) گفته می شود.

 

دستگاه استخراج ارز دیجیتال

 

دستگاه اسخراج ارز دیجیتال

 

در گذشته که تازه ارز های دیجیتال آمده بودند، امکان استخراج از طریق کامپیوتر های خانگی وجود داشت. اما به تدریج بالا رفتن سختی شبکه، موجب شده که دیگر استخراج از طریق cpu های گوشی و کامپیوتر به صرفه نباشد و  این کار موجب از دست رفتن آن ها می شود.

برای استخراج ارز دیجیتال، باید از تراشه های ASIC استفاده کرد. این تراشه ها قدرت پردازش های سنگین را دارند و برای ماینینگ مناسب اند.

قبل از شروع فرایند استخراج، باید دستگاه مناسب انتخاب کنید. هر دستگاه الگوریتم مخصوص به خود را دارد و باید با الگوریتم ارز دیجیتالی که می خواهید تولید کنید، متناسب باشد؛ مثلا الگوریتم بیت کوین SHA-256 و الگوریتم اتریوم ETASH می باشد.

موضوع بعدی قدرت دستگاه است؛ هر دستگاهی قدرت پردازشی متفاوتی دارد ولی توجه کنید که دستگاه قوی تر لزوما بهتر نیست! یعنی عوامل دیگری مثل طول عمر دستگاه، مصرف برق و… هستند که بر سودآوری استخراج ارز تاثیر گذارند. ممکن است دستگاهی توان بالا داشته باشد اما به دلیل مصرف بالای انرژی و زود تر مستهلک شدن، برای ما اقتصادی نباشد که از آن استفاده کنیم. یعنی دستگاهی برای ما سودآوری دارد که در کنار پردازش خوب، مصرف برق پایین تری داشته باشد.

موضوع مهم دیگر، تامین برق دستگاه است؛ به منظور استخراج ارز دیجیتال نمی توانیم از برق شهری (یارانه ای) استفاده کنیم و عملا این کار قانونی و شرعی نیست.

داغ کردن دستگاه در کنار سر و صدای زیادی که تولید می کنند هم موضوع مهمی است. باید به فکر تهویه و خنک کردن آن ها باشید و از تجهیزات خنک کننده مناسب استفاده نمایید.

 

چگونه ارز دیجیتالی بخریم؟

همان طور که پیش تر هم گفتیم، هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد و هر کسی می تواند ارز دیجیتال بخرد. در واقع بین فروشنده و خریدار دیگر شخص سومی (بانک و…) وجود ندارد.

برای خرید ارز دیجیتال می توانید خودتان مستقیما فروشنده را پیدا کنید. راه دیگر، معامله ارز دیجیتال از طریق سایت های صرافی است. برای پیدا کردن آن ها هم کافی است در گوگل سرچ کنید.

قبل از هر کاری باید نرم افزار کیف پول ارز دیجیتال را نصب کنید (رایگان است). باید از امنیت کیف پولی که انتخاب می کنید اطمینان داشته باشید. همچنین به منظور جلوگیری از کلاهبرداری یا فراموش شدن رمز یک پشتیبان از آن داشته باشید. در ادامه روند خرید ارز دیجیتال از صرافی را مرور می کنیم.

 

خرید ارز دیجیتال از صرافی های آنلاین

 

خرید ارز دیجیتال

 

پس از نصب کیف پول وارد یکی از سایت های صرافی آنلاین شوید. بعد از ثبت نام می توانید به قسمت فروش و معاملات آنلاین وارد شوید و پیشنهاد های فروش ارز دیجیتال که از جانب فروشندگان ارائه شده را مشاهده نمایید.

بعد از انتخاب یکی از فروشندگان با او وارد معامله می شوید. در این هنگام میزان ارز دیجیتالی که می خواهید بخرید، از کیف پول فروشنده برداشت می شود و نزد سایت صرافی مسدود می ماند. شما می توانید با فروشنده وارد چت شوید و معمولا برای امنیت بیش تر از شما می خواهند که از مدارک شناسایی خود عکس ارسال کنید. پس از اتمام تراکنش ارز دیجیتالی وارد کیف پول شما می شود.

دقت کنید که حتما باید اتمام تراکنش را تایید کنید؛ در غیر این صورت معامله به حالت قبل بر می گردد و ارز دیجیتالی به کیف پول فروشنده باز می گردد.

 

آیا ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

استخراج و خرید و فروش ارز های دیجیتال منع قانونی ندارد. اما هنوز به شکل رسمی و قانونی در بانک ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. همچنین در صورت انجام تخلف و کلاهبرداری از جانب افراد سودجو می توانید از طریق مراجع قضایی اقدام به شکایت کنید.

قبلا هم اشاره کردیم که دستگاه های ماینینگ مصرف برق بالایی و اگر از برق یارانه ای برای استخراج ارز دیجیتال در حجم بالا استفاده شود، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 

بحث ارز های دیجیتال روز به روز داغ تر می شود. به دلیل امنیت بالا، عدم دخالت شخص سوم، و کارمزد پایین تر در مقایسه با پول های رسمی، محبوبیت این ارزها بیش تر هم خواهد شد. در صورت تمایل این مقاله را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.